696 sayılı Kanun kapsamında işçinin alacağı ikramiye nasıl hesaplanır!

Sosyal Güvenlik kategorisine 15 Ekim, 2018 tarihinde eklendi, 962 defa okundu

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin;

Geçici 24. maddesi uyarınca işçi statüsüne geçirilen işçilerin ücret ve diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak toplu iş sözleşme hükümleri uyarınca işçilere Ekim ve Nisan aylarında 5’er gün olmak üzere yılda toplam 10 günlük ücretleri tutarında ikramiye ödenir denilmektedir. Bu ödemenin ise işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması gibi bir durumda çalışma süresi ile orantılı ödeneceği belirtilmiştir.

İşverenlerin işçilerin bu ödemelerini Eylül bordrolarına ekleyip Ekim ayı içerisinde ödemesi gerekmektedir. Bu ikramiye ödemesi ise tüm vergi ve sgk primlerine tabi olması gerekmektedir. Peki bu ikramiyeye esas 5 günlük tutar nasıl hesaplanacaktır. Bu tutar işçinin ek ödemeler hariç çıplak brüt ücreti üzerinden hesaplanmalıdır. Örnekle; Brüt 3.450 tl ücreti olan bir işçinin 5 günlük ikramiye hesabının ; 3.450/30*5: 575,00 tl olması gerekmektedir.

Bu ödeme eylül ayı bordrolarına yansıdığı içinde işçinin vergi dilimine girmesinden dolayı ikramiye rakamında da düşme olacağı unutulmamalıdır!

Etiketler : , , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı