Asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşı ve “BES” kesinti tutarı da artacak!

Sosyal Güvenlik kategorisine 25 Aralık, 2017 tarihinde eklendi, 2.020 defa okundu

2018 yılında geçerli olacak asgari ücret çalışmaları başladı. Bu asgari ücret çalışmaları ile birlikte, borçlanmadan idari para cezalarına, işsizlik maaşından Bireysel emeklilik kesintilerine kadar birçok rakamda artış yaşanacaktır.

4455

Borçlanma miktarı değişecek!

Asgari ücret yalnızca asgari ücretle çalışanları ilgilendirmiyor. Çalışma hayatında pek çok konu için asgari ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. İlk olarak asgari ücret artınca 1 Ocak 2018 itibarıyla SGK’ya yapılan borçlanmalarda bir günlük borçlanma miktarı değişecektir. Bu değişiklikle birlikte doğum, yurtdışı, askerlik borçlanması yapacak kişilerinde asgariden borçlanmış olması halinde bile bu tutarlarda bir artış yaşanacaktır.

İşsizlik Maaşı artacak!

Şu anki yürürlükteki işsizlik maaşı uygulaması asgari ücrete endekslidir. İşsizlik maaşı asgari ücretin en az %40’ı, en fazla da %80’nini geçemiyor. Yeni yılda asgari ücret artışı ile birlikte işsizlik maaşında da bir artış meydana gelecektir. 2017 yılında işsizlik maaşı alırken, 2018 yılında da işsizlik maaşı devam edecek kişiler de bu artıştan faydalanabilecektir.

Bağ-Kur’lunun primi etkilenecek

Bağkurluların prim ödemeleri de asgari ücretle doğru orantılı olduğu için, yeni yılda asgari ücretin artışıyla birlikte bağkurluların’da  ödeyeceği prim artmış olacak.

BES Kesinti miktarı da artacak!

Otomatik Bireysel emeklilik sistemi kapsamında şu anda asgari ücretlilerden brüt asgari ücretin %3’ü kadar bir kesinti yapılıyor. Bu rakamda 53,00 tl olarak fonda birikiyor. Yeni yılda asgari ücretin artışıyla birlikte bu kesinti miktarı da artmış olacaktır.

 

 

Etiketler : , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı