Emekli olana kadar işsizlik maaşı almayanların fondaki paraları ne olacak!

Emeklilik kategorisine 9 Haziran, 2017 tarihinde eklendi, 2.451 defa okundu

Değerli okurlarım; Bilindiği üzere çalışan işçilerden brüt ücretlerinin %1’i oranında işsizlik primi kesilmektedir. Bu kapsamda çalışan işçinin brüt ücretinin ortalama 2.000 tl olduğunu düşünürsek bu rakamın %1’i işçinin brüt ücretinden kesilip İşsizlik fonuna aktarılmaktadır. Hal böyle olunca da 2.000 tl brüt ücretin %1’i 20 tl yapmaktadır.

issizlik-maasi-alamayanlarin-fondaki-paralari-ne-olacak

Çalışanlardan kesilen bu rakamlar fonda birikerek işsizlik gibi durumlarda bu fondan işçiye işsizlik maaşı adı altında ödemeler yapılmaktadır. Bu kesintiler bir yılda 20 tl *12 ay :240 tl, 25 yılda ise 25 yıl *240 tl: 6.000 tl lik bir rakama ulaşacaktır. Tabi bu rakam brüt ücretlere göre farklılıkta oluşturacaktır.  Toplamdaki işsizlik primi oranı %3’tür. Bu oranın %2’si de işverenden kesilmektedir. Örneğimizdeki hesaplamayı brüt ücretin %3’ü üzerinden yaparsak ta ; 2.000*3%:60,00 tl, 60,00tl*12 ay: 720,00 tl, 720,00 tl*25 Yıl: 18.000 tl yapacaktır. Peki işsizlik fonundan, emekli olana kadar faydalanmamış olanlar için emekli olurken bir ödeme söz konusu mudur?

Şu anki kanuna göre işsizlik maaşı almaya hak kazanmış bir çalışanın 6, 8, 10 aya varan işsizlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. Bu şartları burada tek tek aktarmayacağım. Dikkat çekmek istediğim konu farklı! İşsizlik fonunun olması ve işçinin ilerleyen zamanlarda işsiz kalması gibi bir durumda bir dayanağının olması çok güzel. Lakin birde emekli olana kadar işsizlik fonu imkanlarından hiç faydalanmayan bir kesimin olduğu da şüphesizdir. Bu çalışanlarında brüt ücretlerinden %1 lik bir oran kesilip fona aktarılmaktadır.

İşsizlik maaşından hiç faydalanmayanların durumu!

İşsiz kalmak hiç kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. Lakin işverenin imkanları ölçütünde personel azaltımı, kadro eksiltilmesi, işlerinin iyiye gitmemesi ve benzeri birçok sebeple işçilerin iş akdi sonlandırılabilmektedir. Bu kişiler için işsizlik maaşının önemi tabi ki yadsınamaz.  Ama birde emekli olana kadar işsizlik maaşından faydalanmamış bir kesimin olduğunu düşünürsek bu kişilerinde işsizlik fonundan emekli olana kadar hiç faydalanmadığı için fonda biriken rakamlarının emekli olurken ödenmesi gerekeceğini düşünüyorum. Tüm veriler elektronik ortamda tutulduğu için ve kazançlarda belli olduğu için emekli olurken toplam kazanç üzerinden %1 hesaplama yapılması halinde total rakama ulaşılacaktır. Burada %1 lik orandan örnek vermeye çalıştım. İşsizlik priminde toplam oran %3’tür. Yani işçi haricinde %2’lik oranda işveren tarafından fona ödenen orandır. İşsizlik fonundaki biriken rakamında azımsanmayacak miktarlarda olduğunu düşünürsek ilerleyen zamanlarda hükümetimizin emekli olan ve durumu örneğimdeki gibi olan kesime emeklilikteki alacakları maaşlarına ek bir ikramiye gibi bir ödemeyi yapabileceklerini düşünmek istiyorum..

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı