Engelli personel çalıştırma sektöre göre değişir!!

Sosyal Güvenlik kategorisine 27 Nisan, 2017 tarihinde eklendi, 773 defa okundu

     Soru : 500 işçi çalıştıran işyerimizde 400 işçimiz yeraltında çalışmaktadır. İşyerimizde kaç adet engelli personel çalıştırma zorunluluğumuz vardır. Leyla UYAR – 535 820 .. ..

     Aynı il sınırları içerisinde 50 ve daha üzeri işçi çalıştıran işverenler çalıştırdıkları çalışanların %3’ü kadar engelli personel istihdam etme zorunluluğu vardır. Bu oran kamu işyerleri için %4’dür. Örneğin; İşyerinin İstanbul’da farklı ilçelerde şubeleri olsa bile buralarda çalışan işçilerin toplamının engelli personel oranı hesaplanırken dikkate alınması gerekecektir. Küsüratlı çıkan rakamlarda 1,5 olursa 2’ye tamamlanmalıdır. 1,4 çıkarsa da (1 olmalı)alta iblağ edilmesi gerekir.

    Engelli personeller ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar. Eğer ki ağır ve tehlikeli bir iş kategorisinde çalışacaklarsa da sağlıksal durumunun bu işte çalışmasına uygun bir raporunun olması halinde olabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise yer altı ve sualtı işlerinde engelli personel çalıştırmanın yasak olmasıdır. Yani maden işinde çalışan işçileriniz için engelli oranı hesaplanırken yeraltında çalışan kişileri engelli personel hesaplayacağınız toplama dahil etmemeniz gerekecektir.

    Sonuç olarak ; Leyla hanım 100 personeliniz için engelli zorunluluğunuz vardır. Yani yer altında çalışanlar hariç 100 personel sayısında olduğunuz müddetçe 3 adet engelli personel zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Etiketler : , ,
Yorumlara Kapalı