"6111 teşvik" Olarak Etiketlenenler

Yabancılarda teşviklerden faydalanabilir!

Sosyal Güvenlik kategorisine 16 Haziran, 2017 tarihinde eklendi, 2.324 defa okundu

Soru: İşyerimizde çalışan yabancı uyruklu bir işçimizi 6111 sayılı teşvikten faydalandırmak istiyoruz. Bu işçi yabancı olduğu için teşvik kapsamında değerlendirilebilir mi?

Yabancılarda teşvikten faydalanabilir

Devamını Oku

6111 ve KHK teşviği hangi durumlarda firmalar için avantajlıdır!

Sosyal Güvenlik kategorisine 3 Mayıs, 2017 tarihinde eklendi, 1.423 defa okundu

Değerli Okurlarım ; Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik teşvikleri ile ilgili geçtiğimiz günlerde haftalık yayınladığım Bültende teşvik hesaplamaları ile ilgili bir tablo paylaşmıştım. Uygulayıcıların 2017 yılı için en fazla kafalarında soruya sebep olan durum ise hangi teşviğin uygulanması işverene daha fazla kazanç sağlar olmaktadır. Bu yazımızda 6111 sayılı (geçici 15.madde teşviği) ve 00687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname teşviğindeki ince noktalara değineceğim.

6111 ve KHK teşviği hangi durumlarda firmalar için avantajlıdır

Devamını Oku

Prim teşviklerinden yersiz yararlananlar dikkat!

Sosyal Güvenlik kategorisine 27 Mart, 2017 tarihinde eklendi, 1.182 defa okundu

Değerli Okurlarım; Bu haftaki yazımızın konusunu prim teşviklerinden yersiz yararlanmadaki süreçlerden bahsedeceğim.

Prim teşviklerinden yersiz yararlananlar dikka

Bilindiği üzere geçmişte 6111 sayılı teşviklerden faydalanan işverenler kendi tablolarında teşvikten faydalanacak işçinin ortalama sigortalı sayısının takibini yapmamaları durumunda kurum tarafından kanun maddesine iptal ve ek istenerek o işçinin %5 indiriminin de iptal edilerek gecikme zammı ile birlikte tahsili yapılıyordu. Kurum daha sonra E-bildirge ekranında prim teşviklerinden yersiz yararlanma ile ilgili kontrol menüsü ekledi. Ay içerisinde E-bildirgeyi onayladıktan sonra E-bildirgedeki bu ekrana girerek işçinin olması gereken ortalama işçi sayısını görerek bildirge verme süresi içerisinde yersiz yararlandırılan işçinin iptal bildirgesi verilip, tekrardan ek bildirge verilmesine imkanı oluyordu.

Aynı teşvik kontrol ekranı Kanun Hükmünde kararname teşviği olan 00687 nolu teşvik içinde geçerlidir. E-bildirgede Teşvikten yersiz yararlanma menüsü tıklanınca açılan 06111 VEYA 00687 KANUN NUMARALARIYLA BİLDİRİLEN SİGORTALILARIN CARİ AYDA YERSİZ

YARARLANMA DURUMLARININ KONTROLÜ menüsünden kontrolü yapılacak teşvik kanun maddesi seçilerek cari ayda teşvikten yersiz yararlanma kontrolü yapılabilecektir.

 

Devamını Oku

6111 teşvik ortalamasını bu tablo ile bulmak artık çok kolay!

Sosyal Güvenlik kategorisine 22 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 732 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumunun belkide uygulanması en zor olan teşviklerinden birisi 6111 yani Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımını ve istihdamını artırmak, yeni istihdam yaratılmasını teşvik etmek, mesleki ve teknik eğitimi özendirmek, kalite ve etkinliğini artırmak amacıyla prim teşvikinin uygulanmasıdır.

6111 teşvik ortalamasını bu tablo ile bulmak artık çok kolay

Bu teşviğin uygulanmasında teşvik şartlarından biri olan son 6 aydaki personel ortalamaları ile ilgili çok sayıda telefon almaktayım. Uygulayıcılar kesirli rakamlarda sıkıntı yaşadıklarını belirtmektedirler.

Uygulayıcılardan gelen taleplere istinaden son 6 aylık personel ortalamasının hesaplandığı bir tablo hazırladım. Kolay bir tablo olmakla beraber işe alınacak işçinin işe başlayacağı aydan önceki 6 aylık sürede çalışanların kişi sayısının yazılarak ortalamanın bulunduğu bir tablodur.

Umarım işinize yarar.

Teşvik tablosu için TIKLAYINIZ.

 

Devamını Oku