Geriye dönük SGK teşviği sisteminde işleyiş nasıl olacak!

Sosyal Güvenlik kategorisine 11 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 4.654 defa okundu

Bilindiği üzere 7103 sayılı Kanunun Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte 31 Mayıs sonuna kadar geriye dönük SGK teşviklerinden yani 6111 sayılı Kanun kapsamında geçici 10. madde teşviği, 00687 ve 01687 KHK teşviğinden faydalanma imkanı getirilmiştir.

ff

Bu kapsamda İşverenler ve uygulayıcı işveren vekilleri Yönetmelik  ve Genelgelerin çıkmasını beklemektedirler. Tabi yine bu teşviklerle ilgili geriye dönük faydalanma imkanı da doğduğu için yazılım firmaları ve danışmanlarda paket yazılımlarla ücretli programlar yazdırarak işlemleri kolaylaştırma yoluna gitmişlerdir.

Sosyal Güvenlik Kurumu boş durmuyor!

Yazılım firmaları ve danışmanlar bu süreçleri yürütürken, Sosyal Güvenlik Kurumu da Yönetmelik ve Genelgeler öncesi sistem alt yapısını işverenlerin geriye yönelik uygulamaları için revize etmeye başladı. Bu sürecin ilk adımı 6111 sayılı Kanun teşviğinin tanımlama ekranı olan Geçici 10. madde ekranından tanımlamanın başka bir alana taşınmasıdır. Bu boyutta 4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş. menüsü İşveren Sistemi Uygulamasına İŞVEREN menüsü altında TEŞVİKLER VE TANIMLAR alt menüsüne 4447/GEÇİCİ 10.MADDE SİGORTALI TANIMLAMA adıyla taşınmıştır. İşveren Sistemi uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz şeklinde bir alan tanımlaması açılmıştır.

Bu alandan girilince İşveren- Teşvikler ve Tanımlar alanında APHB’DE BİLDİRİLEN AYLIK TOPLAM SİGORTALI SAYISI GÖRÜNTÜLEME, 4447/GEÇİCİ 10.MADDE SİGORTALI TANIMLAMA ekranları aktif hale getirilmiştir.

Uygulayıcı İşveren yada işveren vekilleri geriye dönük çalışan sayısı ve ortalamasını bu alandan hesaplayarak hızlı bir şekilde teşvikli personellerinin de uyup uymadığını çalışan personellerden, yada işten çıkan personellerden sorgulama yaparak tanımlama ekranından yapabileceklerdir.

Yönetmelik ve Genelge çıkmadan önce 31 Mayıstan önce uygulanacak yeni bir gelişme olması halinde tekrar bir bilgilendirme yazısı ile bilgilendirmede bulunacağım.

 

Etiketler : , , , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı