Hizmet bildirimindeki kodlara dikkat edin! Sigorta günleriniz iptal olabilir!!

Sosyal Güvenlik kategorisine 26 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 9.282 defa okundu

Değerli okurlarım. Bugünlerde sizlerden çok sık gelen bir konuya değineceğim. Okurlarım beni aradıklarında E-devlet kanalıyla Sgk hizmet dökümünü incelediklerini ve hizmet listelerinde bazı harfler gördüklerini belirtmişlerdir. Tabi haliyle merak edip araştırma imkanı olanlar konuya vakıf olmuş, araştırma imkanı olmayanlarda soracakları kişileri bulup öğrenme yoluna gitmişlerdir. Bu yazımda hizmet dökümünde belirtilen kodlarında ne anlama geldiklerini yazıp sizleri bilgilendireceğim.

Hizmet bildirimindeki kodlara dikkat edin Sigorta günleriniz iptal olabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu sahte işyerlerini tespit etmekte ve buralarda çalışan kişilerinde sigortalılıklarının iptaline giden süreçlerle kapsamlı bir denetim yapmaktalar. Peki sahte sigortalılık nedir? Sahte sigortalılık; Dolandırıcılar mevcutta hiç olmayan bir işi sanki yeni açıyorlarmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunda işyeri tescili yapıp İşyeri SGK tescili ile başlatıyorlar. Sonrasında ise yaş şartını tamamlamış fakat prim günü eksik olan kişiler için prim günlerini doldurmak için sigortalarını yatıracaklarını söyleyen dolandırıcılardır. Tabi ki primlerinin çalışmadan yatırılmasını isteyen kişiler bu durumun sigortalılığın iptaline ve verdiklerinin paranında pul olup gitmesine varan bir süreç olduğunu ilk başta düşünemiyorlar. Farkına vardıklarında ise iş işten çoktan geçmiş oluyor.

İncelemeler 10.11.2015 tarihinden itibaren daha kapsamlı!!

Sosyal Güvenlik Kurumu 10.11.2015 tarihinden itibaren daha kapsamlı bir çalışma yaparak sahte işyerleri ile ilgili Sigortalı tescil ve hizmet servislerinin neler yapmaları gerektiğini kapsamlı bir şekilde duyurdu. Bu uygulama ile Sosyal Güvenlik Kurumunun veri tabanının da yardımıyla otomatik olarak denetim mekanizması devreye girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulamasında işyerlerini 4 kategoriye ayırdı. Bunlar ; Normal işyeri, sahte işyeri, kontrollü işyeri ve şüpheli işyeridir.

SGK denetmeni ve müfettişince incelemeye başlanılması halinde öncelikle işyeri Kontrollü işyeri kapsamına alınacaktır. Kontrollü işyerlerindeki hizmetler iptal edilmeyecek ama denetim sonuçlanıncaya kadar e-bildirge şifresi askıya alınacak. Yapılan kontrol neticesinde sorun olmadığı oratay çıkarsa işyeri kontrollü işyeir statüsünden çıkarılacaktır. Kontrollü işyeri neticesinde sahte işyeri olduğu tespit edilen işyerleri için öncelikle hizmet iptalleri, sonrasında ise işe giriş bildirgesi iptaliyle işçinin o işyerindeki tüm hizmeti iptal edilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun denetmeni yada müfettişinin denetimi sonuçlanıncaya kadar eğer ki sahte işyeri kodu henüz konulmamış işyerleri içinde şüpheli ibaresi ile işlem yapılmaya devam eidlecektir. Şüpheli işyeri” veya “kontrollü işyeri” kodları, bir ay içerisinde dikkat çekecek şekilde sürekli ek ve iptal bildirge veren, borcunu sürekli olarak ödemeyen, daha önce sahte işyerlerinden bildirilen sigortalıları yeniden bildiren işyerine konulacaktır.

Sonuç olarak hizmet listesinde “Ş”harfi, “S”harfi, “K.İ” harfi olan kişilerin işyerlerinin denetmenler tarafından incelemeye alındığını ve o işyerindeki sigortalılığının inceleme konusu yapıldığını söylemek yerinde olacaktır. Gerçekten çalışması olmayan kişileri de işverenlerin kesinlikle sigortalı göstermemelerini, göstermeleri gibi bir durumda da dolandırıcılığa varan süreçlerin olacağını da hatırlatmak isterim.

 

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı