İlave asgari geçim indirimine dikkat!

Sosyal Güvenlik kategorisine 16 Kasım, 2017 tarihinde eklendi, 3.050 defa okundu

Geçen yıl asgari ücretli çalışanların vergi diliminden dolayı net ücretlerindeki düşüşü, gelir vergisi desteği ile net ücretten düşen rakam kadar yıl sonuna kadar ekleme yapılmıştı.

agir

Bu senede yine vergi diliminden dolayı Eylül maaşlarından itibaren asgari ücretli çalışanların net ücretleri düşmeye başladı. Gündemi Eylül ayından bu yana meşgul eden bu konu Kasım ayına girmemize rağmen halen TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye devam ediyor. Bu süreçte bekar olan işçiler için geçerli olan net 1.404.06 tl maaşın altına düşen asgari ücretli çalışan işçilere ilave olarak asgari geçim indirimi sağlanarak Eylül ayından itibaren geriye dönük düşen maaşlarına ilave yapılarak mağduriyetin giderilmesi sağlanacaktır.

Bu süreçte asgari ücretli bekar çalışanlardan net ücreti 1.404,06 tl’nin altına düşen işçilerin; Eylül,Ekim,Kasım ve Aralık aylarında ilave asgari geçim indirimi sağlanacaktır. Bu aşamada düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde işçilerin kafalarındaki sorular cevap bulmuş olacaktır.

Sonuç olarak ; Bu süreçten faydalanacak işçiler ay içinde tam çalışması halinde net ücretlerinde yukarıdaki gibi bir düşme meydana gelmişse geçerli olacaktır. Şayet işçilerin SGK gününün düşmesine sebep olan ücretsiz izin ve istirahat gibi durumlarından dolayı SGK günleri eksikse ve bu eksiklikten dolayı maaşlarında bir düşüş meydana gelmişse, bu çalışanlar için 1.404.06 tl’nin altı bir rakamdan bahsetmek doğru olmayacaktır.

 

Etiketler : , , , ,
Yorumlara Kapalı