İş arama izninde bilinmesi gereken soruların cevapları!

Sosyal Güvenlik kategorisine 1 Ağustos, 2017 tarihinde eklendi, 1.146 defa okundu

Bugünkü konu başlığımız İş arama iznidir. Takipçimden gelen soruya istinaden bu yazıyı kaleme alıyorum. Bilindiği üzere iş arama izni işveren tarafından bildirimi olarak iş akdi sonlandırılacak işçi için, yada işçinin istifa etmesi halinde ihbar önelleri sonunda işten ayrılacak işçiler için geçerlidir.

İş arama izninde bilinmesi gereken soruların cevapları

Öncelikle belirtmek gerekir ki İş arama izni İş Kanununun 27. maddesinde düzenlenmiştir. Bu iş arama izni günde 2 saattir. Bildirim süreleri peşin olarak ödenen işçi için Yeni iş arama izninden de bahsedilemez!

Haklı nedenle işveren tarafından işten çıkarılan işçi Yeni iş arama iznini-ücretini hak eder mi?

İşveren tarafından haklı bir sebeple derhal fesih yapılmışsa yeni iş arama izninden bahsedilemez.

İstifa eden işçi Yeni iş arama iznini kullanabilir mi?

Kendi isteğiyle istifa edip ihbar süresi bitene kadar işyerinde çalışmayan devam eden işçi Yeni iş arama iznini kullanabilir.

İşçi tarafından haklı fesihte ihbar öneli söz konusu mudur?

İşçi tarafından haklı bir sebeple fesih yapılmış ise işçinin ihbar öneline uyma zorunluluğu olmadığı için Yeni iş arama izni de olmayacaktır.

Resmi tatillerde iş arama izni olur mu?

Resmi tatil günlerinde çalışmayan işçi için Yeni iş arama izni olmayacaktır. 4857 sayılı İş Kanununun “Yeni İş Arama İzni” başlıklı 27. maddesinde; Kanunun 17. maddesinde yer alan ihbar önel süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur demektedir. Bu ifadeden yola çıkarak Resmi tatillerde çalışmayan işçi için iş arama izni olamayacaktır.

Hafta tatilinde 2 saatlik iş arama izni olacak mıdır?

Hafta tatilinde işçi çalışmadığı müddetçe 2 saatlik iş arama izninden bahsedilemez. Ayrıca çalışılmayan günler için iş arama izni verilmesi gerekmediğine göre, bu günler için ayrıca iş arama izni ücretine de hak kazanılamaz. Adı üstünde iş arama izni iş günlerinde yapılır. İş günü sayılmayan günlerde işçinin de zaten iş aramasına gerek yoktur.

İş arama izni toplu olarak kullanılabilir mi? Süre nasıl hesaplanır?

Evet. İş arama iznini işçi isterse toplu olarak kullanabilir. İşyerinde Haftada 6 gün çalışılıp bir gün tatil yapılıyorsa 6*2=12 saattir. İşçinin ihbar süresi 2 hafta ise 12*2:24 saattir. İşçi bu iş arama iznini toplu olarak kullanmak istemesi halinde ise 24/7,5:3 gün kadar önce iş arama iznini kullanarak erken işten çıkabilir.

İş arama iznini kullandırtmayan işverene uygulanacak yaptırım nedir?

İşveren işçiye iş arama izinlerini kullandırtmaması halinde ve bu sürede işçiyi çalıştırmış ise iş arama izin saatlerinin ücretini %100 zamlı olarak işçiye ödemek zorundadır.

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı