İş göremezlik ödeme sistemi değişti!

Sosyal Güvenlik kategorisine 20 Aralık, 2018 tarihinde eklendi, 1.120 defa okundu

Bilindiği üzere işçilerin 2 günün üzerindeki aldıkları raporlar için, rapor almadan önceki 3 aylık sgk matrahının ortalamasının, ayakta tedavilerde 3’te 2’si, yatarak tedavilerde ise yarısı üzerinden hesaplanan iş göremezlik ödeneği işçilere ödenmekteydi.

Lakin işverenler vizite giriş sisteminden raporu onayladıktan sonra ne zaman işçinin bu ödeneği alacağını sisteme girmeden ödeneğin çıkıp çıkmadığını bilemiyordu.

Artık sistem otomatik bildiriyor!

Öncelikle şunu belirtmek  isterim. İşçi çalıştıran tüm işverenlerin vizite giriş sistemine şirketin yada kullandıkları bireysel bir mail adresi varsa bunu vizite giriş sisteminden mail adresi tanımlama alanına girmeleri gerekmektedir. Geçmişteki yazılarımda da yazdım. Bu mail adresini tanımlamanız halinde rapor alan tüm işçilerinizin bilgisini sisteme girmeden mail adresinize gelen maille öğrenebilmektesiniz.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun 18.12.2018 tarihi itibariyle uygulama soktuğu yeni sistemle vizite giriş sisteminde mail adresinizin tanımlı olması halinde, iş göremezlik ödeneği alacak işçinizin Sosyal Güvenlik Kurumunca ödemesinin muhasebe servisine gönderildiği an bilgi maili işverene mail yoluyla iletilmektedir.

Bu süreçte artık bu maili gören işveren işçisini bilgilendirerek ödemesinin Sosyal Güvenlik Kurumunun muhasebe hesabına aktarıldığını ve ödemesini istediği zaman gidip alabileceğinin de bilgisini vermiş olacaktır.

Sonuç olarak; Bu işlemin gerçekleşebilmesi için vizite sistemine mail adresinin tanımlanmış olması gerektiğin hatırlatır. Tanımlama olmuş ise de bundan sonraki işçilere ödenecek ödeneklerle ilgili de bilgi maili gelip işçinin de ihtiyacı olan parayı bilgi vererek hemen almasını sağlamış olacaksınız.

Etiketler : , , , , , ,
Yorumlara Kapalı