İşçiler Kıdem Tazminatlarında yanlış hesaplama mağduru!

Sosyal Güvenlik kategorisine 12 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 1.012 defa okundu

Soru : Merhaba Taner bey, Yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Bizleri bıkmadan usanmadan net cevaplarınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Sorumu cevaplarsanız sevinirim.

İşçiler Kıdem Tazminatlarında yanlış hesaplama mağduru

01.10.2009 yılından itibaren bir firmada çalışmaktayım. İşverenim 2012 yılında başka bir işverene işyerini devretti. Tarafıma herhangi bir tazminat ödemesi yapılmadı. Aralık ayında ise işlerin kötüye gitmesinden dolayı işten çıkarılacağımı tarafıma bildirmiştir. 2850 net ücret + agi olarak maaş almaktayım. İşyerimde elden de ücret almaktayım. İşverenim resmi bordrodaki ücret üzerinden kıdem tazminatı ödeyeceğini belirtmektedir. Benim geçmişteki yani 2009-2012 yılları arasındaki kıdem tazminatımın durumu ne olacaktır. Ayrıca ne kadar bir tazminat alacağım konusunda beni bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılar..

Çalışan işçilerin haklarını bilmeleri ve bu ölçütte mağduriyet yaşamamaları adına imkanım olduğu müddetçe bilgilendirme yapmaktayım. Sorunuzu detaylı bir şekilde aktarmaya çalışayım;

İşverenler için konu işçilerin hak-hukuk mevzusu olunca maalesef kıdem tazminatı gibi haklarından ne kadar kesinti yaparsak bunu kendilerine kâr sayan işveren ya da işveren vekilleri ile karşılaşmaktayım. Yazılarımda da işçilerin mağdur olmaması için elimden gelen bilgilendirmeleri yapıyorum. Öncelikle sorunuzun ilk bölümünden başlayalım. 2009 yılından 2012 yılında kadar yani işvereninizin başka bir işverene işyeri ve personel devri söz konusu olmuşsa işverenlerin kendi aralarındaki sözleşmelerine, işçi ve işveren arasındaki sözleşmelere bakmak gerekmektedir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kıdem tazminatlarında 10 yıllık bir zaman aşımı söz konusudur. Yeni işvereniniz eğer ki size 2009-2012 yılları arasındaki kıdem tazminatınızdan eski işverenin sorumlu olduğunu belirtirse 2012 yılındaki çıktığınız tarihten itibaren 10 yıllık süre içinde bu tazminatınızı eski işvereninizden talep edebilirsiniz. Eski işvereniniz işyeri devrini yaparken işçilerinde tüm özlük hakları ile yeni işverene devrettiğini belirtirse bu sefer devralan işveren devreden işverenin işçilerinin haklarından da sorumlu olacağını belirtmek gerekir ki bu sürecinde gerçekten hukuki olarak irdelenmesi gerekir.

Çift bordro yasal değil!!

İşverenlerin işçilerini resmi bordroda daha düşük gösterdiklerini sizlerden gelen çok sayıda mail yada telefonla üzülerek öğrenmekteyim. Siz 2.850 tl net ücret almanıza rağmen işvereniniz sizi daha düşük ücrette Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriyorsa hem vergi hem de sgk primlerinizi yasal olmayacak bir bildirim yaparak suç işliyor diyebiliriz. Bu konuyu biraz açmak istiyorum. Gördüğüm ve duyduğum kadarıyla işverenler kimi zaman işçinin ücreti daha fazla olmasına rağmen işçiye kıdem tazminatını asgari ücret üzerinden, kimi zaman da gerçek ücreti sizin gibi net 2.850 olmasına rağmen bu rakamı brüt gibi düşünüp bu şekilde kıdemi ödeyen işverenler gördüm ve duydum. Öncelikle bu şekilde mağdur olduğunu düşünen işçilerin haklarını sonuna kadar aramalarını öneriyorum. İlgili işverenle ilgili de ilgili kurumlara şikayet etmelerini belirtiyorum. Şikayet süreci ile ilgili de kafalarına takılan bir durum olması halinde gerek mail gerekse telefonlar aramaları halinde bilgiler vermekteyim. İşverenler ise işçinin elinde zaten bir belge yok diye düşünüp maaşlarını kanıtlayamayacaklarını düşünmektir. Halbuki mesleklere göre emsal ücret, istatistiki ücret gibi birden çok ücret belirleme mekanizması vardır. Örneğin ; İşçinin işe giriş bildirgesinde görev olarak müdür yazılmasına rağmen asgari ücretten sigortalı olması gibi.. Bu örnekler çoğaltılabilir..

Yıl sonuna doğru kıdem tazminatı artar!!

İşvereniniz sizi aldığınız ücretten göstermediği için suç işlemektedir. Size kıdem tazminatınızı verirken 2.850 tl netin brütü üzerinden ödeme yapmalıdır. Kıdem tazminatı ödemesi ise bir yıla bir brüt ücret olarak ödenmektedir. Sizin net ücretten bordro gözükmeniz halinde 2.850 tl net ücretin brütü olan ve yıl sonunda vergi diliminden dolayı brüt ücretiniz kıdem tazminatının tavanını geçecektir. Şuan da 31.12.2016 yılı sonuna kadar kıdem tazminatının tavanı 4.297 tl’dir. Yani işvereniniz size bir yıl için bu tavan rakam üzerinden ödeme yapmalıdır. Bu rakamı çalıştığınız yıl ile çarptığınız takdirde almanız gereken kıdem tazminatına ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak ; İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerin haklarını yasal parametrelere bağlı olarak düzgün ve kanuni şekilde hesaplamaları kanuni zorunluluktur. Bunu yapmayan işverenleri ise ağır cezai yükümlülükler beklemektedir. İşçilerin sonuna kadar haklarını aramalarını tavsiye ediyorum. İşverenler işçilerine kanunlar karşısında hak-hukuk ve yasal süreçleri uygulamakla yükümlüdür. Hak-hukuk demek ise işçinin hakkının kısıtlanması,ücretinin eksik hesaplanması, tazminatının yanlış hesaplanması değildir. İş Kanunu’nda ve Borçlar Kanunu’nda, kıdem tazminatı alacakları için özel bir zamanaşımı süresi öngörülmemiştir. Bu nedenle, kıdem tazminatı zamanaşımı süresi, Borçlar Kanunu’na göre belirlenmektedir. Borçlar Kanunu’nun 146. maddesi hükmüne göre zamanaşımı süresi 10 (on) yıl olarak belirlendiğinden kıdem tazminatı zamanaşımı süresi 10 yıl olarak uygulanmaktadır. Başka bir ifadeyle, bu 10 yıllık süre içinde kıdem tazminatını hiç almayan veya eksik alan işçinin işverene talepte bulunması veya dava açması gerekmektedir. Bu süre içinde, talepte bulunulmaması veya dava açılmaması halinde işverenler zamanaşımını ileri sürerek kıdem tazminatını ödemekten kurtulabilirler. Dikkatli olun!!

Etiketler : , , , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı