İşçilerinizin SGK’dan aldığı evrakları kontrol ediyor musunuz?

Sosyal Güvenlik kategorisine 6 Haziran, 2018 tarihinde eklendi, 1.230 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumundan işçilerin almış olduğu her evrağı işverenlerin kontrol edebilmesi mümkündür.

yazarpostgorselitanerözdemir

Sosyal Güvenlik Kurumundan personellerin almış oldukları ve işverenlere ibraz ettiği her evrağın kontrol edilebilmesi mümkündür. Peki işverenler neden böyle bir kontrol mekanizmasına gerek duysunlar! Detayı yazımda.

İşçiler, işverenlere ibraz etmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumundan bazı dökümanları talepleri doğrultusunda alabilmektedirler. Bu evraklardan bir tanesi de Kısmi Emeklilik için yaş haricinde diğer şartların tamamlandığına dair evraktır. İşçi eğer ki kısmi emeklilik şartlarına haizse bu yazıyı getirip işverenden o işyerinde en az 1 yıl çalışma şartıyla kıdem tazminatını talep edebilmektedir.

İşverenler bu yazıyı teslim aldıklarında bu evrağın gerçekten SGK tarafından verilip verilmediğini maalesef sorgulamıyorlar. Bununla ilgili geçen hafta bir işverene, çalışan kısmi emeklilik yazısını getiriyor. Bu yazıda bilindiği üzere çalışanın şimdiye kadar kaç yıllık çalışmasının olduğu, prim günü gibi bilgiler yer almaktadır. İşçi 3600 günden yazısını işverene teslim etmiş olup SGK ilk işe giriş tarihi de 2001 olarak gözükmektedir. Bunun üzerine ilgili işveren beni aramış olup bende 1999 tarihi sonrası ilk işe girişi olanların kısmi emeklilikte 4500 güne tabi olduğunu ve kurumun bu şekilde bir evrağı vermeyeceğini belirttim. Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sitesinden https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkinden işçinin T.C kimlik numarasını yazıp böyle bir evrak olup olmadığını sorguladım. Maalesef böyle bir evrak yoktu. Bunun üzerine bu evrağı çalışanın kendisinin düzenlediği tespit edilmiştir. Her işyerinde buna benzer örnekler yaşanabilmektedir. Önemli olan ise hangi işlemi nerede ve nasıl kontrol edeceğini bilmektir.

Keza yukarıda bahsettiğim işlem işçinin T.C kimlik numarasından yapılan sorgulamayla ilgilidir. Birde 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununun 5 inci maddesi gereğince güvenli imza ile kurumdan çıkan evraklar vardır. Bu evrakları işçinin T.C kimlik numarası ile sorgulayamazsınız. Elektronik imzalı evraklar için Sosyal Güvenlik Kurumu Kurum dışına gönderilen evraklara ilişkin “DYS Evrak Doğrulama Uygulaması” geliştirmiştir. Bu uygulama ile Doküman Yönetim Sistemi üzerinden üretilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu dışına gönderilen evrakların doğruluğunun kontrolü ile olası usulsüzlüklerin, hak kaybı ve mağduriyetlerin önüne geçilebilmektedir. Söz konusu uygulama 25.10.2016 tarihi  itibariyle  işletime açılmıştır. Evrakların doğrulaması: https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/ adresinden,  Ayrıca Kurum web sitesinden; “e-SGK”,“KAMU”, “DYS Evrak Doğrulama Uygulaması” seçenekleri   işaretlenerek   uygulama   ekranı   vasıtasıyla   evrak    doğrulama    işlemleri yapılabilecektir. Bu linke tıklayınca gelen ekrana sitede gözüken Güvenlik kodunu, işçinin size verdiği belgenin sayı numarasını ve yine aynı evrakta en alttaki doğrulama kodunun girilmesi halinde elinizdeki evrağın kurum kayıtlarındaki orijinal kaydına ulaşma imkanınız olabilecektir. Bu dosyayı açabilmek içinde bilgi işlem departmanından yardım isteyiniz. Zira dosya formatı farklı olduğu için açma programına ihtiyaç duymaktadır.

Sonuç olarak; İşçilerinizin kurumdan almış olduğu evrakları bu linkten sorgulayabilirsiniz. Özellikle SGK tarafından alınan elektronik imzalı evraklarda tereddütleriniz varsa bu linki kullanmanızı öneririm.

Etiketler : , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı