İşçinize yatırım yapın!

Sosyal Güvenlik kategorisine 23 Aralık, 2018 tarihinde eklendi, 448 defa okundu

İşletmelerde çalışan işçilerin,çalıştıkları pozisyonlarda uzmanlaşmaları işverenler için önemlidir.

Zira işçinin bilmediği bir konuda yoruma dayalı olarak işini yürütmesi sonrasında telafisi mümkün olmayan idari para cezaları ile karşılaşılmasına sebep olabilmektedir. Bu süreçte yazımda iş ile ilgili eğitimin önemine değineceğim.

İşverenlerin en az yılda iki kere çalışanlarına uzmanlık alanları ile ilgili eğitim planlaması yapmaları hem işçilerin işletmeye katkısını hemde yetişmiş işgücü ile geleceğe yönelik yatırım anlamına gelmektedir.

Sadece kanunu bilmek yetmez. İşleyişle ilgili yorum boyutunda da hakim olunması gerekmektedir. Çalışanların mesai haricindeki zamanlarda benzer işleri yapan kişilerle bir araya gelmeleri, birlikte fikir alışverişinde bulunmaları ve örneklerle yaptıkları süreçlerin doğruluğu bazında istişarelerde bulunmaları gerekir.

İşçilerin eğitime ayıracak bir bütçeleri olmayabilir, işveren de bu bütçeyi sağlamaz ise yanında çalıştırdığı işçi kendini geliştirdiğini ve artık konusunda uzmanlastığını düşündüğü an farklı iş arayışlarına girmesi muhtemeldir.

Çalışanlarınızı kaybetmeyin. Onları kazanmak için sadece maaş yeterli olmaz. Altını doldurduğunuz taktirde çalışanınız sizinle işletme var oldukça destekçiniz olacaktır.

 

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı