İşe iade davasını kazanan işçinin alacağı fark ödemelerin hesabı!

Sosyal Güvenlik kategorisine 22 Mayıs, 2017 tarihinde eklendi, 4.523 defa okundu

Değerli okurlarım; İşe iade davası sadece davasal bir süreç değildir. Bu davasal sürecin akabinde detaylı bir hesaplama yapılıp işçinin alacaklarının doğru hesaplanması da önemlidir. Bu yazımda İşe iade davasını kazanan bir işçinin alacağının sadece boşta geçen süre ve işe başlatmama tazminatı olmayacağını detaylı örnekli hesaplama ile aktaracağım.

İşe iade davasını kazanan işçinin alacağı fark ödemelerin hesabı

     İş akdi işveren tarafından sonlandırılan bir işçi, işveren tarafından kıdem ve ihbar tazminatı ödenmiş olsa bile işe iade davası açabilme hakkı bulunmaktadır. İşe iade davasının açılabilmesi için ise belli şartların yerine getirilmesi gerektiğini yazdığım yazılarımda detaylı belirtmiştim. Bu yazımda tekrar bu şartları yazmayacağım.

     İşe iade davasını kazanan işçiyi işveren işe başlatmama halinde mahkemenin tayin ettiği 4 aylık boşta geçen süre ile işe başlatmama tazminatının da işçiye ödenmesi gerektiği şüphesizdir. Lakin işçinin alacağı sadece bu tazminattan mı ibarettir? Tabi ki değildir! İşçinin alacağı ile ilgili aşağıda detaylı bir örnek ile süreci uyarlayacağım. Siz bu durumu çevrenizdeki ya da karşılaştığınız durumlara göre yorumlayabilirsiniz.

     İşçi Mehmet bey’in işe giriş tarihi : 20.03.2010 tarihidir. Mehmet bey 10.03.2013 tarihinde işveren tarafından herhangi bir sebep gösterilmeden iş akdi sona erdirilmiştir. Mehmet beyin Brüt ücreti : 3.500 tl’dir. Mehmet bey işe iade davasını kazanmış ve 4 aylık boşta geçen süre ile işe başlatılmama halinde 4 brüt işe başlatmama tazminatı hakkı kazanmıştır. İşveren Mehmet beyi işe başlatmama kararı almıştır. Şimdi örneklerle Mehmet beyin alacağı rakamları yan haklar, faiz vb. durumlara çok girmeden, kafa karıştırmadan anlatacağım.

     Yukarıdaki örnekte Mehmet bey’in aldığı net ücret üzerinden 4 aylık boşta geçen sürenin ücretinin ve SGK primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca işveren işe başlatmadığı için 4 Brüt işe başlatmama tazminatını da sadece damga vergisi kesintisi yaparak işçiye ödemek zorundadır. Buraya kadar ki süreç herkesin az çok bildiği bilgilerdir. Gelelim Mehmet bey’in bu bilgiler haricinde herhangi bir alacağının olup olmayacağı hususuna;

Mehmet bey İşe giriş tarihi         ; 20.03.2010

İşten çıkış tarihi                         ; 10.03.2013

      4 aylık boşta geçen süre(+4)      ;10.07.2013 tarihi boşta geçen sürenin bildirgesinin verilmesiyle birlikte işçinin çıkış tarihi olacaktır. Yani Mehmet bey’e 120 günlük kıdem farkı ödemesi doğmuştur. Brüt ücreti 3.500 tl olduğu için 3.500/365*120:1.150,68 tl kıdem farkı ödemesi olacaktır.

      Mehmet bey işten çıktığında 10.03.2013 tarihiydi ve 2013 yılı için yıllık izin hakkı doğmamıştı. 4 aylık boşta geçen süre çıkış tarihine eklenince 10.07.2013 tarihi itibariyle 2013 yılındaki yıllık iznine de hak kazanmış oldu. Yani Mehmet bey’e 14 günlük yıllık izin hakkı da boşta geçen süredeki Temmuz 2013 bordrosuna eklenmesi gerekecektir.  Mehmet bey’in agi hariç net ücreti 2.502 tl olduğu için 2.500/30*14: 1.167,60 tl Yıllık izin ücreti ödenmesi gerekecektir.

       Mehmet bey işten çıktığı tarihte çalışma süresi 3 yılın altında olduğu için (6 hafta) 42 günlük ihbar tazminatı ödemesi almıştı. 4 aylık boşta geçen süre ile birlikte Mehmet bey 3 yıl üzeri çalışmışlığı olmuş oldu. Böylelikle Mehmet bey’in 56 gün(8 hafta) ihbar tazminatı doğmuş oldu. 56-42: 14 gün daha ihbar tazminatı alacağı doğmuş oldu. Bu hesaplamayı da 3.500/30*14: 1.633,33 tl olacaktır. Bu rakam brüt ihbar tazminatı olup bu tutardan gelir vergisi ve damga vergisi kesilmesi gerekecektir.

      Sonuç olarak görüldüğü üzere İşe iade davasını kazanan işçilerin tazminat ve diğer hesaplamaları için işe giriş ve işten çıkış tarihinin yanında boşta geçen sürenin de eklendikten sonraki tarihin hesaplamalarda dikkate alınıp; kıdem farkı, ihbar farkı, yıllık izin farklarının göz ardı edilmeden hesaplama yapılması zorunluluktur.

Etiketler : , , , ,
Yorumlara Kapalı