İSG-KATİP sistemindeki “SGK kayıtlarını kontrol ediniz (Nace kodu, Tehlike Sınıfı) uyarısı !

Sosyal Güvenlik kategorisine 13 Eylül, 2017 tarihinde eklendi, 2.428 defa okundu

Değerli okurlarım, İşyeri tescili yapan işverenler kimi zaman İSG KATİP sisteminde NACE kodu ve Tehlike Sınıfı uyarısı vererek bu bilgilerin SGK sisteminden alınamadığı için KATİP sisteminde İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık personeli gibi Yeni içe görevlendirme yapılmasına izin vermediğini görüyoruz.

İSG-KATİP sistemindeki SGK kayıtlarını kontrol ediniz

Sosyal Güvenlik Kurumu kimi zaman yeni işyeri tescillerinde, kimi zamanda alt işveren tescillerinde işyerinin yapacağı iş konusuna göre 6 haneli Nace kodunun sisteme tanımlamasını yapmayı unutuyor. İşe bu aşamada bu işlemin yapılmamasından dolayı İSG KATİP sistemi yeni tescil edilen işyerinin 6 haneli Nace kodu ve Tehlike sınıfını sistemin alt yapısında göremediği için Katip sisteminde atamalara müsaade etmemektedir.

dddd

Neler yapılması gerekir!

Öncelikle bu bir süreç! Bu süreci aşamaları ile anlatalım.

* SGK da yeni işyeri tescili yapılan işyerinin E-bildirge şifresi kimin üzerine alınmışsa bu kişi E-devlet sisteminden İSG KATİP sistemine girip E-bildirge kullanıcısını güncelle butonuna tıklamalı ve yeni işyerinin bu alana gelmesi için 3 gün beklemelidir.

* KATİP sisteminde İSG Uzmanı ve İşyeri Hekiminin Yeni içe görevlendirme atamaları yapılacaksa E-bildirge sisteminde Nace kodu alanına bakılması gerekir. Burada 6 haneli Nace kodu alanı girilmişse Uzman ve Hekim atamaları için işlemler başlatılabilir. E-bildirge sisteminde 6 haneli Nace kodu tanımlaması SGK tarafından yapılmamışsa bunu manuel olarak İşverenlerde yapabilir. Bu tanımlama yapıldıktan 3 gün sonra aktif hale gelmektedir.

* Nace kodu tanımlaması yapıldığı halde yine de İSG KATİP sisteminde atama işlemi yapılamıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumunda İşyeri tescil servisi ile görüşmeniz halinde sistem düzelecektir ve atama yapmaya uygun bir zemin hazırlanmış olacaktır.

Etiketler : , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı