Kısmi Emeklilik yazısına istinaden her durumda tazminat ödenir mi?

Sosyal Güvenlik kategorisine 8 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 1.129 defa okundu

 

Emeklilik zamanı gelmiş kişiler emekli olmaları halinde tekrar çalışmalarının mümkün olup olmadığını ve tekrar çalışma durumunun olması halinde emekli maaşlarının kesilip kesilmeyeceği konusu dönem dönem gündeme gelmektedir.

Emekli olup emekli maaşı bağlatan kişilerin tekrar çalışmalarında bir engel bulunmamaktadır. Emekli olup Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödenen çalışanlarında emekli maaşlarında herhangi bir kesinti olmamaktadır. Ayrıca kısmi emeklilik yazısını işverenine getiren işçinin herhangi bir ihbar süresi beklemesine de gerek bulunmamaktadır. Yazıyı işverene verdiği an itibariyle iş akdini sonlandırma hakkı bulunmaktadır.

Burada ayrıca önemli bir nokta var. Normal emeklilik haricinde birde yaş haricinde diğer şartların tamamlanması şartıyla kısmi emeklilik imkanından faydalanan çalışanların durumlarıdır.

  • 09.1999 tarihinden önce işe girip sigorta başlangıcı yapılan kişiler 3600 günlük sigorta prim gününe göre,
  • 09.1999 ile 30.04.2008 arasında işe girip sigortası yapılan kimseler 4500 günlük sigorta prim gününe göre,
  • İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrası işe girmiş ve sigorta başlangıcı yapılmış kimselerde 5400 günlük sigorta prim gün sayısına göre kısmi emekliliğe hak kazanırlar.

Kısmi emeklilik yazısını Sosyal Güvenlik Kurumundan alan çalışanlar çalıştığı işyerinde en az 1 yıllık bir çalışması olması halinde ise kıdem tazminatına hak kazanabilmektedir.

Çok sık sorulan sorulardan biri de kısmi emeklilik yazımı aldım, tazminatımı aldım, peki tekrar çalışmaya devam edebilecek miyim? Yoksa artık emeklilik yaşım gelene kadar çalışamayacak mıyım?

Kısmi emeklilik yazısının anlamı;  Ben artık çalışmayacağım ve emeklilik yaşımı bekleyeceğim anlamı taşımaktadır. Lakin Türkiye şartlarında hiç kimse bu yazıya istinaden tazminatını alıp çalışmamazlık yapamayacaktır. Önceden, çalışanına tazminat ödeyen işverende, işçisinin tazminatı aldıktan sonra başka işyerinde çalışması olduğunu öğrenmesi halinde dava açıp işçisinin bu tazminatı kötüniyet kapsamında aldığını öne sürebiliyordu.  15 yıl 3.600 günle kıdem tazminatı alan bir işçinin bu hakkını kötüye kullandığı iddiası ile açılan davada Yargıtay açıkça, bu durumdaki işçilerin yeniden çalışmaya başlamasının “hakkın kötüye kullanılması” olmadığı yönünde karar verdi. Bundan sonra bu karar haricinde başka bir karşı yargı kararı olmadığı müddetçe bu kararın halen geçerliliği sürecektir. Başka bir Yargıtay kararında ise, işçi halen görevindeyken çalıştığı işyeri ile aynı faaliyet içerisindeki bir başka işveren ile daha ayrılmadan iş görüşmesi yapmıştır. Ardından da dilekçesini verip yeni işyerinde başlamıştır. Yargıtay bu durumu fesih hakkının kötüye kullanılması olarak değerlendirmiş ve kıdem tazminatı ödenmeyeceğine hükmetmiştir.

Öte yandan bu yazıyı getirip tazminatı alan işçi başka bir yerde de kanunen çalışabilir ve emeklilik yaşı gelene kadar sigortalı olarak çalışmasına mani bir durum söz konusu değildir.

Sonuç olarak ; 15 yıl 3600 yada yaş haricinde işe giriş tarihine göre yukarıda belirttiğim kısmi emeklilik şartlarına haiz olan kişilerin işverenleri için aslında çok önemlidir. Zira uzun yıllar işverenin yanında yetişip, sonrasında bu haktan faydalanmak amacıyla yazıyı işverene getiren çalışanlar hem tazminatlarını alıyorlar hem de işverenin yetişmiş işgücünü kaybetmesine sebep olunuyor. Bu şekilde art niyet taşıyan işçilerinde olacağını düşünerekten, bu konuda işverenlerinde mağdur olmayacağı bir sistemin getirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Etiketler : , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı