Kurban bayramı sonrası aynı güne sigortalı girişi yapılabilir!

Sosyal Güvenlik kategorisine 5 Eylül, 2017 tarihinde eklendi, 1.538 defa okundu

Soru: Kurban bayramı 04.09.2017 tarihi itibariyle sona erdi. 05.09.2017 tarihi itibariyle aynı güne sigortalı işçi girişi yapabilir miyim?

Kurban bayramı sonrası aynı güne sigortalı girişi yapılabilir

Değerli Okurum, Uzun bir bayram tatili sonrası mesailerin başlaması ile birlikte bugün bahse konu sorunuz gibi yüzlerce mail aldım. Bu sebeple bahse konu sorunuzu detaylı bir şekilde cevaplandıralım.

Öncelikle işe giriş bildirgesinin verilme esasları ile ilgili bilgilendirme yapayım.

İLK DEFA İŞYERİ BİLDİRGESİ VERİLEN İŞYERLERİNDE İŞE BAŞLATILACAK SİGORTALILARIN BİLDİRİMİ

Kurum’a ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılır.

İşyeri bildirgesi verme süreleriyle ilgili olarak düzenlenmiş genel istisnalar sigortalı işe giriş bildirgeleri için de geçerlidir. Dolayısıyla sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmesi gereken son günün resmi tatil gününe rastlaması halinde (Pazar ve Pazartesi işe alınan sigortalılar için geçerli) işe giriş bildirgesi resmi tatili takip eden ilk iş günü (Pazartesi günü) verilebilmekte ve verilen sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresi içinde verilmiş sayılmaktadır. Aynı şekilde 19 Mayıs Resmi Tatil olduğu için, 20 Mayısta işe başlayan işçinin sigorta girişinin 20 Mayısta yapılması halinde idari para cezası uygulanmayacaktır. Bu durum diğer resmi tatiller içinde geçerlidir.

İNŞAAT, BALIKÇILIK VE TARIM İŞYERLERİNDE İŞE BAŞLATILACAK SİGORTALILAR

İnşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde işe başlatılacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin işverenleri tarafından en geç sigortalıların çalışmaya başladığı gün Kurum’a verilmesi gerekmektedir.

Belgenin yasal sürede Kurum’a verilip verilmediğinin tespitinde, inşaat işyerleri için (41XX, 42XX, 43XX), balıkçılık işyerleri için (03XX), tarım işyerleri için (01XX), hayvancılık işyerleri için (011X) numaralı işyeri tescil numarasında yer alan iş kolu kodlarına bakılacaktır.

YABANCI ÜLKELERE SEFER YAPAN ULAŞTIRMA ARAÇLARINDA SEFER ESNASINDA İŞE BAŞLATILAN SİGORTALILARIN BİLDİRİMİ

Yabancı ülkelere sefer yapan kara, hava ve deniz ulaştırma araçlarına sefer esnasında işe alınan sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde işe giriş bildirgesinin işverenleri tarafından Kuruma verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal süresinde Kuruma verilmiş sayılır.

Pazartesi günleri içinde aynı güne işe giriş bildirgesi verilebileceğini unutmamak gerekir.

Kurban bayramı dolayısıyla, tatilin bitiminde hemen işbaşı yapacak olan personeller için de,  işe giriş bildirgelerinin verilmesi gereken sürenin son gününün resmi tatile denk gelmesi durumunda, bu bildirgeler resmi tatili izleyen ilk iş günü içinde verilirse süresi içinde verilmiş olarak kabul edilecektir.

Sonuç olarak; Kurban bayramının bitimiyle birlikte 05.09.2017 tarihi itibariyle işe başlayacak personelleriniz varsa, bu personellerinizi 05.09.2017 tarihi itibariyle işe girişlerinizi yapmanız mümkündür.

Etiketler : , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı