Muhtasar ve SGK Bildirgeleri Vergi dairesi sisteminden verilmeye başlandı!

Sosyal Güvenlik kategorisine 8 Haziran, 2017 tarihinde eklendi, 1.086 defa okundu

Değerli Okurlarım; Bilindiği üzere Muhtasar ve Aylık verilmesi gereken SGK bildirgeleri 01.01.2018 tarihinden itibaren Vergi dairesi sistemi üzerinden verilmeye başlanacaktır. Bu kapsamda pilot il seçilen Kırşehir’de ise uygulama 01.06.2017 tarihinden itibaren başlamış oldu.

Muhtasar-ve-SGK-Bildirgeleri-Vergi-dairesi-sisteminden-verilmeye-baslandiDolayısıyla Kırşehir ilinde bulunan işverenlerin Mayıs ayı E-Bildirgeleri yeni sistem üzerinden verilmeye başlanmıştır. Tabi sistemin yeni olması ve Kırşehir ilinin bu uygulamada pilot bölge olması açısından uygulayıcıların yapmış oldukları işlemler bu il dışındaki uygulayıcılar içinde önem arz etmektedir. Sistem nasıl işliyor? Uygulamada karşılaşılan sorunlar nelerdir? Makalemize devam edelim!

   Kırşehir ilindeki bir işverenin yenin sisteme tanımlamaya çalıştığı ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Görüleceği üzere sisteme yükleme yapılınca sistem arka planda veri kontrolü sağlamaktadır. Bu veri kontrolü sonrasında onaylama işleminin gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu sistem için şimdilik ayrı bir E-bildirge şifresi alınması gerekmiyor. E-beyanname şifresi ile gönderim yapılabiliyor. Zaten SGK sicil numaraları ile eşleştirme yapılması da sanırım sonrasında tekrar şifre gereği duyulmaması için yapılan bir uygulamaydı. Ayrıca uygulayıcıların 01.01.2018 tarihi için tüm işçilerinin SGK sicil numaralarını da kullandıkları programlarda güncellemeleri gerekiyor. Zira E-beyannamede bu bilginin eksik olması halinde de hata uyarısı vermektedir.

    Sonuç olarak; Kırşehir ilindeki uygulamadan E-beyanname şifresi ile SGK E-bildirgelerin verileceğini, şuan için tekrar bir şifre alınmayacağını anlıyoruz. Sisteme yükleme yaptıktan sonrada sistem arka planda işe giriş-işten çıkış bilgilerini, işçinin Sgk sicil numaralarını kontrol edip uyuşma sağlanması halinde onaylanabilir duruma gelecek bir uygulama olacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla tavsiyem personel sayısının fazla olduğu işyerleri için şimdiden yavaş yavaş işçilerin SGK sicil numaralarını sistemlerinde güncellemeleri olacaktır.

05-2017

 

Etiketler : , , ,
Yorumlara Kapalı