Muhtasar ve Vergi numarası eşleşmesinde yeni uygulama hayata geçti!

Sosyal Güvenlik kategorisine 13 Kasım, 2017 tarihinde eklendi, 8.405 defa okundu

Muhtasar ve Aylık SGK bildirgelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ortak alınması kapsamında bilindiği üzere GİB sistemi üzerinden bir eşleştirme yapılmıştı.

vergir

Bu kapsamda Kırşehir pilot bölge olarak seçilmişti ve  Muhtasar ve SGK bildirgelerini GİB sistemi üzerinden 01.06.2017 tarihinden itibaren  geçerli olmak üzere Muhtasar ve E-bildirgeleri sistemden vermeye başlamıştı. 01.01.2018 tarihinden itibaren tüm işverenler Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun E-bildirgelerinin birleşmesi ile birlikte artık E-bildirgeler GİB sistemin üzerinden verilecek.

Yeni sistem vergi numarası eşleşmesini otomatik yaptı!

E-Bildirge sistemine bugünlerde giren işverenler, şifreleri ile giriş yaptıklarında karşılarında gelen ekranda”VERGİ KİMLİK NUMARASI DOĞRULAMA” başlığı adı altında bir açıklama ile karşılaştılar. Bu menüde işverenlere ekranda gözüken vergi kimlik numarasının doğru olup olmadığını ve bu vergi numarasının SGK sicil numarası ile eşleşmesi için işverenden onay istemektedir. Bu işlem ile 01.01.2018 tarihinde E-bildirgelerin Muhtasar beyanname ile birlikte verilebilmesi için eşleştirme işlemini süresi gelmeden işverenlerin onayına sunulmuştur. Ekrandaki vergi kimlik numarası işyerine ait değilse yılbaşından önce ilgili SGK müdürlüğüne başvurup Vergi Kimlik numarasının düzeltilmesi gerekmektedir.

Sistem GİB ile bağlantılı çalışıyor!

SGK sicil numarası eşleşmesi ve vergi numarası GİB ile bağlantılı olduğundan onay verilmesiyle birlikte otomatik eşleşme işlemi yapılmış oluyor. Bu işlemin ise tüm SGK sicil numaraları için yapılması gerektiği için E-Bildirge şifresi ile her bir firmaya ayrı ayrı girmek gerekmektedir.

Sonuç olarak; Bu duyuru ile 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Muhtasar ve E-Bildirgelerin GİB sistemi üzerinden verilmesi için ön hazırlık yapılmaya başlanmıştır.  Duyurunun içeriği aşağıdaki gibidir.

“Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin” Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ortak alınması kapsamında işyeri sicil numarası – vergi kimlik numarası eşleşmesi beyanı alınmaktaktadır.

Vergi kimlik numaranız (………………………….) işyeri sicil numaranıza(44120………………………………….. ) ait değil veya boş ise “Vergi Kimlik Numarası İşyeri Dosyama Ait Değildir”‘e, Vergi Kimlik Numarası İşyeri Dosyanıza aitse “Vergi Kimlik Numarası İşyeri Dosyama Aittir”‘e tıklayınız.

Ayrıca, vergi kimlik numaranız işyeri dosyanıza ait değil veya vergi kimlik numaranız yoksa Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi işlemlerinizde problem yaşamamak için en kısa sürede dosyanızın bağlı bulunduğu SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİne (1-SGK ………………..  SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ başvurarak gerekli düzeltmeyi yaptırınız.

 

 

 

Etiketler : , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı