Nisan 2018 E-Bildirge sisteminde hata uyarısına dikkat!

Sosyal Güvenlik kategorisine 15 Mayıs, 2018 tarihinde eklendi, 1.837 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumu alt yapısında yapmış olduğu çalışmalarla uygulayıcıların yapmış olduğu hatalı girişler ve hatalı bildirge vermelerinin de önüne geçmiş oluyor.

12

Bilindiği üzere çalışanların işe giriş işlemleri işe giriş tescil alanından yapıldıktan sonra, takip eden ayın 23. gününe kadar E-bildirgeler sistem üzerinden verilmektedir. Kimi zaman ise uygulayıcılar işe girişlerini yaptıkları personelleri tüm sigorta kollarından yapacakken, emekli yani SGDP tabi olarak seçtiklerini yada emekli olarak işe giriş işlemlerini yapacakken tüm sigorta kollarından bu girişleri yaptıkları oluyordu. Tabi bu işe giriş işlemleri hatalı olsa dahi E-bildirgeyi verirken maalesef bildirge hata vermiyor ve yanlışlık fark edilene kadar bildirgeler verilmeye devam ediyordu. Bu hatalı bildirgelerin verilmesi ise emekli olan personellerin işe girişleri ve bildirgelerinin tüm sigorta kollarından verilmesinde sıkıntı doğurmaktaydı.

Yeni entegrasyonla hatalı bildirge vermenin önüne geçiliyor!

Nisan 2018 bildirgeleri veren işverenler bu günlerde bildirge ekranında uyarılarla karşılaşıyor. Şöyle ki; Bundan 2 yıl öncesinde işe girişi emekli olarak yapılmış, fakat uygulayıcının kullandığı paket programda  işçinin statüsü normal çalışan olarak seçildiği için yıllarca işçinin hizmet bildirimi işçi emekli olduğu halde tüm sigorta kollarından bildirilmiştir. Tabi bu durumu aslında sistemin işe giriş bildirgesindeki verilen sigorta koluyla, e-bildirgede verilen sigortalılık koduyla entegre bir sistemin olması gerekirdi. Yıllarca bu entegrasyon olmadığı için Nisan 2018 öncesi bildirgelerle işe girişler farklı olmuş olsa bile sistem hata vermedi. Şimdi ise Nisan 2018 bildirgelerini veren uygulayıcılar sistemde HATA uyarısı almaktalar. Bu durumunda neden olduğunu anlayamıyorlar. Çünkü hata veren kişinin bildirgesi yıllardır hep aynı şekilde veriliyordu. Şimdi ne oldu da bu sistem uyarı vermeye başlamıştı.

İşe girişlerle, E-bildirge sistemi entegre bir yazılımla birbirini kontrol etmeye başlamıştır. Nasıl ki işe girişi yapılmamış bir kişinin o işyeri için E-bildirgesi verilirken hata veriyorsa, işe girişi yapılan işçinin de, e-bildirgesi verilirken farklı sigortalılık  kolu varsa sistem hata vermektedir.

Ne yapmak gerekir?

Bu şekilde HATA uyarısı alan işverenler ilgili sigorta müdürlüğü tarafından düzeltme yaptırmadığı müddetçe hata veren işçinin bildirgesini maalesef veremeyecektir. İlgili sigorta müdürlüğüne konuyu açıklayıcı bir dilekçe ile düzeltmeyi talep etmek yerinde olacaktır. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumunun da duyurusu için TIKLAYINIZ.

 

 

Etiketler : , , , , , ,
Yorumlara Kapalı