Okurlarımdan Sosyal Güvenlikle ilgili sorular ve cevapları!

Sosyal Güvenlik kategorisine 10 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 612 defa okundu

Değerli okurlarım; Sizlerden mail ve telefon mesajlarıyla gelen sorulara yoğunluğumdan dolayı dönemediğim için tüm soruları tek bir yazımda toplayarak kaleme aldım.

Okurlarımdan Sosyal Güvenlikle ilgili sorular ve cevapları

Soru : İşsizlik maaşım Ekim 2016 tarihinde bağlandı. Ocak ayındaki asgari ücretin artışıyla birlikte almış olduğum işsizlik maaşında da bir artış sağlanacak mıdır? Cem UYANIK- Afyon

Sayın okurum; işsizlik maaşı yıl içindeki asgari ücretin artması ile revize edilmektedir. Eğer ki 2016 tarihinde Asgari ücretin %40’ı üzerinden 658,80 tl işsizlik maaşı bağlanmışsa, 2017 yılındaki asgari ücret zammı ile birlikte 709,40 tl’lik bir işsizlik maaşı olarak revize edilecektir.

Soru : Ocak ayının 5’inde işveren tarafından çıkarıldım. Brüt ücretim 6.500 tl’dir. Kıdem tazminatı hesaplanırken hangi ücret üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Ayşe AYDIN- Denizli

Sayın okurum; 2017 yılının ilk altı ayı için belirlenen kıdem tazminatı tavanı 4.426,16 tl’dir. Kıdem tazminatı hesabı için belirttiğim tavan ücreti uygulanacaktır.

Soru : 05.01.2017 tarihinde işyerimizde işçimiz iş kazası geçirmiştir. İş kazasını en geç ne zamana kadar bildirmemiz gerekmektedir.

Sayın okurum; İş kazasını en geç olay olduktan sonraki 3 işgünü içinde elektronik ortamda bildirilmesi gerekmektedir. Olay 5 ocak Perşembe günü olduğu için kazadan sonraki 3 işgününü süre olarak dikkate almalıyız. 06.01.2017-09.01.2017-10.01.2017. Yani bu iş kazasını en geç 10.01.2017 günü dahil gün bitimine kadar vermeniz gerekmektedir.

Soru : İşçilerimizin meslek kodlarını şimdiye kadar girmedik. Bu meslek kodları ile ilgili ceza uygulaması olacak mıdır? Ceza uygulamasının bir tarihi var mıdır?

Sayın okurum; Meslek kodları Kasım 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu süreçte işverenlerin en kısa zamanda işçilerin çalıştıkları görevlere göre meslek kodlarına dönüştürülmesi gerekmektedir. 09.08.2016 tarihli Resmi Gazetede meslek kodları ile ilgili idari para cezalarına yer verildi. Meslek kodlarını en kısa zamanda güncellemenizi tavsiye ederim. 01.01.2018 tarihinde meslek kodlarıyla yaptığı işi uygun meslek kodu olmayanlara asgari ücretin 1/10 oranında İPC uygulanacaktır.

Soru : Eksik gün bildirimi düzeltmesi nasıl yapılır? Kasım ayı içinde işverenim yanlışlıkla beni devamsız göstermiş. Düzeltme imkanı olmadığını söylemektedir. Nasıl bir işlem yapabilirim. Ahmet HANCI- İstanbul

Sayın okurum; E-bildirge dediğimiz hizmet listeleri takip eden ayın 23. Gününe kadar internet ortamında düzeltilebilmektedir. Kasım ayı düzeltme süresi geçtiği için ancak Ek-bildirge ile kuruma elden beyan götürülüp işletilebilir. Bu şekilde düzeltme işlemi yapılabilir. Lakin bu düzeltme işlemi içinde ek bildirgenin idari para cezasına katlanmak gerekir. İdari para cezası da ek bildirgeler için asgari ücretin 1/5’i oranındadır.

 

Etiketler : , , , ,
Yorumlara Kapalı