Prim ertelemesinde sistemsel bir sorun mu var!

Sosyal Güvenlik kategorisine 30 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 715 defa okundu

Prim ertelemesinin Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte tüm işverenlerde süreçlerin nasıl uygulanacağına dair bir belirsizlik oluşmuştur. Bu kapsamda gerekli yazılım işlemleri için SGK 27.01.2017 tarihindeki duyuru ile 28.01.2017-29.01.2017 tarihlerinde Tahsilat boyutunda bir yazılım çalışması olacağını duyurmuştur.

Prim ertelemesinde sistemsel bir sorun mu var

30.01.2017 tarihinde prim ödemelerini yapmak için ödeme kanallarına giren işverenler ise çıkan rakamlar karşısında ne yapacaklarını bilememiştirler. Şöyleki; Prim ertelemesi isteğe bağlı değil, kapsama giren herkes için otomatik olarak yapılmıştı. Aralık primlerini ertelemek istemeyen ve tek seferde ödemek isteyen işverenler erteleme rakamlarıyla karşı karşıya kalmıştır.

Ödeme sisteminde ilk önce primlerin ertelenmiş kısımları çıkmaktadır. Bu ertelenmiş ödemeyi yaptıktan 15 dakika sonra tekrar ödeme ekranına girmeniz halinde kalan rakamda çıkmış olacaktır.

Sistemdeki sorun nedir?

Bazı işverenler ertelemeye girmeden tüm tahakkuk rakamlarını ödemek istediklerinde ise Asgari ücret destek tutarı kadar indirimin yansımadığını görmektedirler. Bazı işverenler diyorum; Çünkü ödemeleri alırken sistem işyeri dosyasında indirimi düşüp olması gereken rakamı verirken, kimi dosyada farklı işlem uygulamaktadır. Örnek ; Prim borcumuz 2.500 tl olsun,5510 indirim 100 tl, asgari ücret destek tutarımızda 600 tl olsun.  Erteleme yapmak istememem halinde tüm prim borcunu öderken 1.800 tl ödemem çıkması gerekirken, ödemen gereken rakam bu rakamdan ya fazla çıkıyor. Yada az çıkıyor.

31.01.2017 tarihi ödeme tarihinin son gün olması sebebiyle son günde bu durumla karşılaşan işverenler için sanırım bu ödeme süreci sürpriz olacaktır. Aralık prim ödemeleri içinde bir öngörü kullanacak olursak yazılımsal sıkıntıdan dolayı ertelenebileceğini söyleyebiliriz. Umarım en kısa sürede yazılımsal bir sıkıntı varsa çözüme kavuşur.

SGK DUYURU
6770 sayılı Kanunun 28. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen Geçici 72. maddede yer alan prim ertelemesi kapsamına giren özel sektör işverenlerimizin, 2016/Aralık ayına ilişkin sigorta prim borçlarının anılan maddede öngörüldüğü şekilde hesaplanan miktarı, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın
31/10/2017 tarihine kadar ertelenmiştir.

Prim erteleme işlemleri sonrasında banka tahsilat ekranlarına, sigorta prim teşvikleri ve asgari ücret desteğinin yanı sıra ertelenen kısım düşüldükten sonraki kalan miktar yansıtıldığından, işverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olup banka tahsilat ekranlarında gösterilen borçların tamamını 31/1/2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.

İşverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olan sigorta prim borçlarından ertelenen kısmının ödeme süresi 31/10/2017 tarihinde sona ereceğinden 2016/12. aya ilişkin olmakla birlikte ödeme süresi ertelenmiş olan bu borçlar sisteme 2017/9. ay borcu olarak aktarılmış olup, ertelenmiş borçların e-Bildirge ekranlarımızda yer alan “İşveren Borç Görüntüleme (Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri)” seçeneğinde gösterimi sağlanmıştır.

İşverenlerimizin bankaya yansıtılan borcu hesaplarken e-Bildirge ekranlarında gösterilen 2016/12. döneme ilişkin sigorta prim borcundan ayrıca 2016/11. aya ilişkin hak kazanılmış asgari ücret desteğini de düşmeleri gerekmektedir.

Diğer taraftan, anılan madde uyarınca gerek damga vergisi, gerekse işsizlik sigortası prim borçlarının ertelenmesi söz konusu olmadığı gibi, sigorta prim teşviklerinden yararlanılabilmesi için ertelenen tutar dışında kalan bakiye sigorta primlerinin de yasal süresi içinde ödenmesi icap etmektedir. Dolayısıyla işverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olup prim ertelemesi dışında kalan sigorta prim borçları ile işsizlik sigortası prim borçları ve damga vergilerini 31/1/2017 tarihinde kadar ödemeye azami özen göstermeleri gerekmektedir.

Öte yandan, 2016/12. aya ilişkin prim borçlarının tamamını (ertelenmiş ve ertelenmemiş borçları) vadesi içinde ödemek isteyen işverenlerimizin, 31/1/2017 tarihine kadar ödenmesi gereken kısım için ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, tekrar ödeme talebinde bulunmaları halinde ertelenmiş prim borçlarını da ödemeleri mümkün bulunmaktadır.

İşverenlerimize saygıyla duyurulur.

Etiketler : , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı