Puantaj kayıtlı işçiler zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı oldu!!

Sosyal Güvenlik kategorisine 22 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 874 defa okundu

Ülkemiz Genel Sağlık Sigortası ile 01.01.2012 tarihinde tanıştı. Bu kapsamda kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışan olarak, aylık pim ve hizmet belgesinde eksik gün nedeni “06- Kısmi istihdam” olarak bildirilen kişiler ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışan kişileri genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilmişti.

Puantaj kayıtlı işçiler zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı oldu

İnşaat işyerleri gibi 07- Puantaj Kayıtlarına tabi olarak eksik günü bildirilen işçiler ise Genel sağlık sigortası yükümlüsü olmuyorlardı. Ayrıca eksik gün nedeni olarak 07- Puantaj Kayıtları olarak bildirilen işçiler, Kısmi istihdam eksik gününde olduğu gibi eksik günlerini de ilerleyen zamanlarda borçlanma olarak da kullanamıyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun 14.12.2016 tarihindeki Genelgesi ile Eksik günü 07- Puantaj kayıtlı olarak SGK ya bildirilen işçilerde uygulamada değişikliğe gidildi.

Puantaj kayıtlı işçilerde Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda!!

Genelge kapsamında 01.01.2012 ile 30.09.2016 tarihleri arasında Puantaj kayıtlı olarak çalışan işçilerde eksik günler için Genel Sağlık Sigortası primi uygulanmayacak.01.10.2016 tarihinden itibaren ise 20 günden az sigorta primi ödenen ve eksik gün nedeni de 07- Puantaj Kayıtlı olan işçiler 30 günden az olan eksik günleri için Genel Sağlık sigortası primi ödemek için Gelir tespiti yaptırıp GSS primini ödeme zorunda olacaktır. Ayrıca Genelgede ay içerisinde 21 gün ve daha fazla sigortalı çalışması olan eksik günü de 07- Puantaj Kayıtları olan işçilerin 30 günden eksik kalan günleri için ise Genel Sağlık Sigortası primi ödeme yükümlüsü olmayacağı ayrıca belirtilmiştir.

Sonuç olarak; Geçmişte puantaj kayıtlı işçiler için avantaj gibi gözüken uygulama 01.10.2016 tarihinden itibaren sistemli takibi gerektirecektir. Şöyleki her ay eksik gününün 07-Puantaj Kayıtları olarak bildirildiğinden eminse İlgili bordro ayını takip eden ayın 23. gününe kadar E-devletten sigorta gününe bakmalı ve 20 günden aşağı olan sigortalı çalışma günlerini Genel Sağlık Sigortası ile 30 güne tamamlaması için takip yapmak zorundadır. İşçi bu takibi ve Gelir tespitini yaptırmazsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen gelir tespiti yapılıp, işçiler daha fazla ödemeyle karşılaşabilecektir.

2016-29 Sayılı SGK Genelgesi için TIKLAYINIZ

 

Etiketler : , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı