SGK İşe giriş ve işten çıkış ekranında güncelleme yapıldı!

Sosyal Güvenlik kategorisine 29 Mayıs, 2017 tarihinde eklendi, 1.382 defa okundu

Değerli Okurlarım; Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Uygulamaları ile ilgili gerek uygulamada gerekse mevzuat süreçlerinde her daim bilgilendirme yapmaktayım. Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni güncellemesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

SGK-ise-giris-ve-isten-cikis-ekraninda-guncelleme-yapildi

    Geçtiğimiz hafta sonu İşe giriş ve İşten çıkış menülerinde güncelleme yapılmıştır. Bu güncelleme ile birlikte artık işçinin Nakil Gideceği İşyeri Sicil(24 Hane)(Ayrılış Nedeni 16 ise Zorunlu ) SGK sicil numarasının yazılması zorunlu hale gelmiştir. Aynı şekilde; İşe giriş ekranında da Nakil Geldiği İşyeri Sicil(24 hane) numarasının yazılması zorunlu hale gelmiştir. Bu işlemi yapmalarındaki amaç ise; Bilindiği üzere nakil koduyla bir çıkış olması halinde 10 günlük çıkış bildirim süresi geçmiş olsa bile idari para cezası uygulanmamaktaydı. Bu durum işe girişler içinde geçerlidir. İşe girişi yapılacak işçinin bildirim süresi geçtikten sonra geriye dönük işe girişinin yapılabilmesinin tek yolu istisnai olarak nakil işlemi ile girişinin yapılabilmesidir. Bu sebepten dolayı çoğu zaman SGK Kurumu bu durumu inceleme yapmadan tespit edememekteydi. Bu güncelleme ile birlikte artık süresi içerisinde işlem yapılmaması halinde sistem kendi kendini denetleyebilecek duruma gelmiştir. Sonuç olarak; Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarında İdari para cezaları yüksek olduğu için, bu yeni güncelleme ile ilgili işçinizin Nakil işlemi söz konusuysa Giriş ve çıkışlarda bu alanlara dikkat etmeniz olacaktır. Ayrıca burada dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta ise nakil işleminde giriş yapmaya çalıştığınızda eğer ki önce nakil çıkış işlemini yapmamışsanız sistemin hata vereceğini ve öncelikle çıkış işlemini yapmanız hususunda uyarı vereceğidir.Her ne kadar bu işlem ile ilgili idari para cezasının olup olmadığı şu aşamada belli olmasa bile yanlış yapılabilecek bir bildirim işleminde idari para cezasının direk uygulanabileceğini tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.

     Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni güncellemeleri ve uygulama boyutunda verdiğim bilgilere daha hızlı erişebilmek için www.tanerozdemir.com.tr sitesinden veya http://www.tanerozdemir.com.tr/bulten-uyeligi alanından mail adresinizi bırakarak takip edebilirsiniz. Adsız

Etiketler : , ,
Yorumlara Kapalı