SGK İşyeri tescil tarihinde beyan edilen işçi sayısı kadar işe girişin yapılması gerekir!

Sosyal Güvenlik kategorisine 27 Ekim, 2017 tarihinde eklendi, 4.315 defa okundu

Bu günlerde yine sıkça karşılaştığım bir sorunu gündeme getirme gereği duydum. Sosyal Güvenlik Kurumuna işyeri tescil başvuru işlemi bilindiği üzere artık internet üzerinden yapılıyor. Taşeronlarda ise açılış evrakları ve dilekçe ile kuruma başvurma zorunluluğu bulunuyor.

tescil

Buraya kadar yapılan işlemler uygulayıcıların sıkça yaptığı bir uygulama. Lakin İnternetten başvuru tescili olsun, taşeron tescili olsun işverenin işe başlayacağı tarihte çalışacak işçi sayısının önemi bulunmaktadır. Kimi zaman işverenler bir işçi ile işe başlayacağını beyan ediyor. İlk tescillerde bilindiği üzere tescil tarihinden itibaren 1 aylık süre zarfında girişler yapılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise tescil tarihi itibariyle çalışmaya başladığı belirtilen işçinin o tarihte girişinin yapılmasıdır.

Tescil tarihi önemli!

Tescil tarihinde işe başlayacağı belirtilen işçinin kesinlikle işe girişinin yapılması gerekmektedir. Örnekle açıklarsak; 01.05.2017 tarihinde İşveren 1 işçi ile işe başlayacağını beyan etmiştir. Bu işlemde işverenin işçinin işe girişini yapabilmesi için 1 ay süresi bulunmaktadır. İşveren bu 1 işçinin işe girişini 1 ay içinde kesinlikle 01.05.2017 tarihine yapmalıdır. Yani tescil tarihinde 01.05.2017 tarihinde 1 işçi ile başlayacağını beyan edip, bu işçinin işe girişini 05.05.2017 tarihinde yapmamalıdır. Bunu neden söylüyorum. Kimi zaman işverenler tescil tarihinde 1 işçinin başlayacağını beyan ediyor ama sonrasında belirtilen tarihte işçi işe başlamıyor. Bu seferde işçi 05.05.2017 tarihinde işe başladı diye işveren haliyle 05.05.2017 tarihine işe girişi yapıyor. Ama bu seferde kuruma tescil tarihinde yani 01.05.2017 tarihinde başlayacak işçinin işe girişi bu durumdan dolayı yapılmamış oluyor. Bu örnek olaydaki gibi uygulamalar maalesef yaşanabiliyor. Tescil tarihi itibariyle kesinlikle o bir işçinin işe girişinin yapılması gerekiyor.

İdari para cezası var!

Normal şartlar altında, işveren tarafından geç verilen bir sigortalı işe giriş bildirgesinin idari para ceza tutarı her bir işçi için bir brüt asgari ücrettir. Ama böyle bir durumun varlığı aşağıda belirtilen yollarla tespit edilmişse ceza miktarı artacaktır. Nasıl mı?

  • Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği mahkeme kararıyla tespit edilmişse ceza iki asgari ücrettir.
  • Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği SGK denetmenleri, müfettişleri veya kontrolle görevli memurlarınca ya da diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca tespit edilmişse ceza iki asgari ücrettir.
  • Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği bankalardan ya da kamu kurumlarından alınan belgelerden tespit edilmişse ceza iki asgari ücrettir.
  • Yukarıdaki kurumlarca belirtilen hususların yıl içinde tekrarladığı tespit edilirse ceza asgari ücretin beş katı olacaktır.

Sonuç olarak; Gerek yeni işyeri tescili, gerekse taşeron işyeri tescillerinde işe başlama tarihi itibariyle, işe başlaması bildirilen kişi sayısı kadar kesinlikle o tarihte işçi girişinin yapılması gerekmektedir. Bu sürecin bu şekilde işletilmemesi halinde ise maalesef idari para cezası yaptırımları olacaktır.

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı