SGK İşyeri Tescil ve E-bildirge şifre alımlarında dikkat edilmesi gereken İşlemler!

Sosyal Güvenlik kategorisine 13 Haziran, 2017 tarihinde eklendi, 4.891 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumunda İşyeri Tescil ve E-bildirge şifre alımlarında sıkıntı yaşanmaması adına gerekli evraklar ve süreçlerin nasıl olması gerektiğine dair bu yazının, uygulayıcılara yön vereceğini düşünüyorum.

SGK İşyeri tescil ve E-Bildirge alimlarinda dikkat edilmesi gereken işlemler

SGK işyeri tescil işlemleri artık E-SGK üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden tescili olacak işyerinin tescil işlemi tamamlandıktan sonrada 7 gün içerisinde açılış evraklarının ilgili SGK müdürlüğüne ulaştırılması gerekmektedir. Tabi ki bu süreçte kuruma verilmesi gereken açılış evraklarının da iletilmesi gerekmektedir.

Taşeron açılışlarında İnternet üzerinden bildirim yapılmamaktadır!

Şu anki mevzuata göre taşeron tescillerinde E-SGK üzerinden bildirim yapılmamaktadır. İlerleyen zamanlarda kurumun bu yönde de bir çalışma yapacağını düşünüyorum.

Taşeron tescillerinde Sosyal Güvenlik Kurumu taşeron ve yüklenici firma arasında sözleşme yapması ve yüklenici firmanın taşeron olarak çalışacak firmaya taşeron açılış yazısı- yer teslim tutanağı vermesi gerektiğini hatırlatalım. Sözleşme ve yüklenici firmadan taşeron açılış yazısı almak tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca taşeron olarak ile başlayacak firmanın taşeron olarak işi yüklendiğine dair kaşeli imzalı yazıyı kuruma vermesi gerekmektedir. İnşaat firmalarında aynı gün taşeron tescili yapılabilmektedir. Daimi işyerlerinde ise taşeron tescillerinin bir gün öncesinde yapılması gerekmektedir.

Taşeronlarda işe giriş için bir aylık süre bulunmamaktadır!

Daimi işyerlerinin tescili halinde işçilerin işe girişleri için bir aylık süre olmasına rağmen, taşeron açılışlarında bir aylık süre bulunmamaktadır. (Ana firma ile birlikte açılış hariç)

İşe başlama tarihinde minimum sigortalı kadar girişi yapmanız gerekmektedir!

Taşeron firma açılış tarihi itibariyle 5 sigortalı ile işe başlayacağını beyan etmişse bu 5 sigortalının altında işe giriş yapmaması gerekir. Lakin ilgili açılış tarihi itibariyle 5 işçiden fazla giriş yapılabilecektir.

Taşeron açılışlarında İşyeri Bildirgesi aranmaz!

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak olan taşeron başvurusunda İşyeri Bildirgesi doldurulmasının zorunluluğu bulunmamaktadır. Yüklenici firma ve taşeron firmanın açılış yazıları ve diğer evrakları tam olması halinde tescil işlemi yapılabilecektir.

Taşeronun taşeronunun tescili nasıl yapılacaktır!

Taşeron firma kendi dosyası altında da uzmanlık gerektiren bir işi başka bir taşerona verebilir. Buna taşeronun taşeronu denilmektedir. Taşeronun taşeronu olacak firma taşeron firma ile sözleşme yapması gerekmektedir. Lakin bu işlemde tek başına yeterli olmayacaktır. Taşeron firma kendi alt taşeronuna açılış yazısı vermiş olsa bile asıl yüklenici firmada taşeronun altında çalışacak alt taşerona taşeron olarak çalışacağına dair yazı vermesi gerekecektir.

İmza beyanınız yoksa kolayı var!

SGK tescillerinde E-bildirge şifresini vekaleten kendi T.C kimlik numaranıza tanımlatıyorsanız, kurum şifreyi alacak kişinin imza beyanını isteyecektir. Vekaleten şifreyi alan kişinin kendi imza beyanı yoksa da yine burada link verdiğim imza beyanından çıktı alıp imzalayıp şifre talep formunun altına eklemeniz halinde işleminizi sorunsuz çözebileceksiniz.

Sonuç olarak ; SGK tescil işlemlerinde bazen çok uzak mesafelerden işyeri açılışlarına gidilebilmektedir. Eksik evrak gibi bir durumda sorun yaşamamanız adına yine linkle açılış sürecinde ve şifre sürecinde istenilen evrakları paylaşıyorum. Sorunsuz ve sıkıntısız İşyeri açılışları dilerim.

SGK işyeri açılış evrak listesi için TIKLAYINIZ.

Vekaleten E-bildirge şifresi alan kişinin İmza beyanı örneği için dolduracağı form için TIKLAYINIZ.

 

Etiketler : , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı