Sigortalı İşe giriş bildirgesi sisteminde değişiklik!

Sosyal Güvenlik kategorisine 12 Eylül, 2017 tarihinde eklendi, 8.092 defa okundu

Değerli Okurlarım, Sosyal Güvenlik Kurumu dönem dönem yazılımsal değişiklikler yapmaktadır. Bende bu mecradan sizleri her daim bilgilendirmekteyim. Sigortalı işe giriş sisteminde önceden Emekli personellerin işe girişini yaparken uyarı veriyordu. Yaklaşık 4 aydır emekli bir işçinin işe girişini yaparken SGK sistemi uyarı vermiyordu. Hal böyle olunca işçi belirtmediği müddetçe emekli olup olmadığı tespit edilemiyor ve işçinin emekli maaşı kesilince işçi işverene bilgi veriyordu. Ama..

Sigortalı işe giriş bildirgesi sisteminde değişiklik

Sistem revize edildi!

Artık emekli birinin sigorta girişini yaparken aşağıda gözüktüğü gibi aylık alıp almadığı sol üste kırmızı yazı fontu ile uyarı vermektedir. Bundan sonra emekli personellerin işe girişlerini yaparken sol üsteki uyarı alanına dikkat etmeniz hem işçinin emekli maaşının kesilmemesine, hem de sizlerin Sosyal Güvenlik Kurumu ile yazışma süreçlerine girmemenizi sağlayacaktır. Ayrıca önceden işe giriş işlemleri yapılırken işçinin meslek kodunun, iş kolunun girilmemesi halinde sistem işe girişlere izin veriyordu. Artık bu bilgilerde girilmeden işe giriş işlemine sistem izin vermeyecektir.

NAKİL çıkışlarında yeni düzenleme!

Bildiğiniz üzere Nakil çıkışı yapılacak işyerleri ile ilgili SGK bir duyuru ile düzenlenmişti. Bu duyuruda nakil yapılacak işçinin nakil gittiği işyerinin SGK sicil numarasının yazılma zorunluluğu getirilmişti. Sonrasında bu alan kaldırılmıştı.

http://www.tanerozdemir.com.tr/ise-giris-ve-isten-cikislarda-nakil-kodu-belirsizligi-ne-olacak.html

Şimdi yeni yazılımsal güncelleme ile Nakil(16) koduyla çıkışları yapılan işçilerin, nakil olarak gidecekleri işyerlerinin 26 haneli sgk sicil numarasının yazılması gerekmektedir. Aynı şekilde işe giriş işlemi nakil işlemi kategorisinde yapılmışsa da nakil geldiği işyerinin SGK sicil numarasının yazılması zorunlu hale gelmiştir.

ccc

 

Etiketler : , , , , ,
Yorumlara Kapalı