2022

tekin sordu 10 ay önce

Selamun aleykum oglum 12 yasinda ve yuzde 92 agir ve surekli engelli iskurda calistigim sure icerisinde yatan sigortadan dolayi engelli ayligi olan 2022 maasini uzun zamandir alamiyoruz , bu kesinti normalmi yoksa biz haklarimizimi bilmiyoruz , 5 kisilik bir aile iskurdan gelen aylikla gecinmeye calisiyoruz , oda her zaman cikmiyor baska işimde yok , yardimci olabilirmisiniz bu konuda ? tesekkurler..

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 10 ay önce

2022 engelli maaşı, kimsesiz, özürlü veya özürlü yakını, bakıcısı, evde yaşlı veya hasta yakını, ileri yaşlarda maddi sıkıntısı olan yaşlılar vb, üç ayda bir alınan cüzzi bir aylıktır. Genelde engelli maaşı olarakta bilinen bu maaşı alabilmek için bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. 

Bildiğimiz üzere 65 yaş üstü maaşı olarak da geçen 2022 maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir hizmet olup, 3 ayda bir bu maaşı almaya hak kazananlara veriliyor. Bu maaşların miktarı ise engeli bulunan kişinin, yetkili hastaneler tarafından belgelendirilen engel oranına göre değişmekte. tabi 2022 engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması veya 65 yaşını doldurmuş olma şartıda bulunuyor.
Bu ödenek 3 ayda bir ödenmektedir. 3 ayı geçen bir durum söz konusuysa vakıfa başvuru yapıp sebebini sormanız gerekir.