Asgari ücret desteği

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikAsgari ücret desteği
Umut sordu 1 sene önce

Merhaba,
 
Bildiğiniz üzere 1 Mayıs tarihinden itibaren sendika bulunan işyerinde işverene sağlanan devlet desteği 99 TL den 164 TL çıkarıldı. Güncellenen bu destek tutarından yararlanmak için herhangi bir yere başvuru yapılması gerekiyor mu?
 
164 LİRAYA ÇIKARILDI
Geçtiğimiz yıl asgari ücretin yüzde 30 oranında artırılmasıyla uygulanmaya başlanan asgari ücret desteği bu yıl da devam ediyor. Asgari ücret desteği kapsamındaki işçiler için işverenlere aylık 99 TL destek sağlanıyor. 3.300 TL’ye kadar prime esas kazancı bulunan işçiler için asgari ücret desteği uygulanıyor. Asgari ücret desteğiyle asgari ücretin işverene maliyeti azaltılıyor. İşte aylık 99 TL olarak uygulanan bu destek miktarı, toplu iş sözleşmesi imzalanmış ve uygulanan özel sektör işyerleri için mayıs ayından itibaren 164.70 TL olarak uygulanacak. Toplu iş sözleşmesi ile ücretleri yükselen işçiler için bu destekten yararlanılması mümkün.

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba, Toplu iş sözleşmesi kapsamına giren bir işyeriyseniz sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile müracaat etmeniz halinde destek tutarınız güncellenecektir.

umut cevaplandı 1 sene önce

Konuyla ilgili sgk aradım. Genelgenin henüz ulaşmadığını bildirdi. Sanıyorum Haziran ayı içinde belli olacak.