Aynı işverene bağlı farklı sigorta sicil dosyaları arasındaki işçi naklinde işçi ve işveren açısından sosyal haklarda , devlet desteklerinde vb.’ lerin de meydana gelebilecek değişiklikler.

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikAynı işverene bağlı farklı sigorta sicil dosyaları arasındaki işçi naklinde işçi ve işveren açısından sosyal haklarda , devlet desteklerinde vb.’ lerin de meydana gelebilecek değişiklikler.
Osman Akın sordu 1 sene önce

Merhaba Taner Bey,
     Şu an da inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmada 2015 yılından beri çalışmaktayım. Firmanın ofis ssk dosyasında sigortalıyım. 2016 yılından itibaren de asgari ücret desteğinden faydalanıyorum. Şimdi ise yeni bir inşaatımız başladığından yeni bir sicil numarası ile yeni bir ssk dosyamız açıldı. Bu inşaat dosyamızda ofis dosyamızda aynı işverene ait. Sorum: Şu anda ofis dosyasında iken arada gün atlamadan ofis dosyasından uygun bir kodla (nakil..vb. ) çıkışım yapılıp bu inşaat dosyasına girişim yapıldığında sosyal haklarımla ilgili;

  1. Sorum: Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarımda bir kayıp olur mu? İşten çıkmış gibi değerlendirilir miyim?
  2. Sorum: Bu konu açık açık herkesin anlayabileceği bir tarzda hangi kanun maddesinde vb. anlatılıyor? Çünkü yanlış bir şekilde çıkışım yapıldığında haklarımı geri dönülemez şekilde kaybederim diye biliyorum.
  3. Sorum: Hak kaybım olmaz ise ayrı ayrı çıkış kodu ve giriş kodu ne olarak seçilmeli vb. ne gibi ayrıntılara dikkat etmeliyiz? Tabii şunu da bilirsem iyi olur: Daha sonra inşaat bitince bu işlemin tersini de yaptığımızda durum aynı mı hak kaybım olur mu olmaz mı?
  4. Birde çok önemli değil belki ama meslek kodunu değiştirirsek bir sakıncası olur mu?

İşverenimin aldığı destek ile ilgili;
 

  1. Sorum: 2016 yılında başlayan asgari ücret desteğini almaya devam eder miyiz? Bu konuyu daha önce işçiyi ofis dosyasından çıkartarak değilde nakil kodu ile işlem yapılırsa destek alınır şeklinde duydum, doğru mu?

Çok teşekkür ederim. Başarılar, iyi çalışmalar.
 

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba, İşçinin haklarının kaybolmaması adına çıkış işleminin nakil olarak yapılması ve giriş işleminin de yine nakil olarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca işverenden tüm hakların aynen ilk işe giriş tarihi baz alınarak devam ettiği boyutunda bir yazının da alınmasının faydası var.
İş kanununda işçinin nakili ile ilgili detaylı bir madde bulamazsınız. Lakin aynı işverenin farklı dosyalarında işçilerin nakli olarak internette arayabilirsiniz. Ayrıca SGK çıkış kodunun nakil olması zaten hakların devam etmesi boyutunda düzenlenmiştir. Nakil haricinde bir giriş çıkış işleminde sonrasında haklarınız boyutunda talebiniz olamayacaktır.
İş bitince tekrar aynı işlem tekrarlanacaktır. Meslek kodu değişmesi gerekiyorsa değiştirebilirsiniz. Bununla ilgili herhangi bir ayrım yok. Hangi meslek grubunda çalışıyorsanız bu meslek grubu seçilebilir.
Asgari ücret destek tutarı için işçinin nakli boyutunda değil, sgk dosyasının başka bir dosyaya nakli boyutunda bahsettiğiniz destek geçerli olacaktır. Bknz: işyeri naklinde asgari ücret destek tutarı..