Çalışma saati hk.

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikÇalışma saati hk.
kadir sordu 2 sene önce

Merhaba,

Saatlik ücretle çalışan bir iş yeriyiz. Haftalık Çalışma saatimizi 6 gün, günlük 7,5 saat olarak yapmaktaydık. Yeni sisteme geçerek çalışma saatini 5 gün , günlük 9 saat olarak uygulamaya başladık. Şimdi biz mart ayını hesapladığımızda 237 saatlik bir ücret ödeyeceğiz. Günlük 7,5 saatten hesapladığımızda ise 232,5 saat yapmaktadır. Biz buradaki 4,5 saatlik kısmı fazla mesai olarak mı ödemeliyiz? Bir taraftan da baktığımda normal çalışma yapmış oluyorlar, sadece haftalar kaydığı için bu şekilde ki gibi saatler ortaya çıkıyor. Sizce ne yapmalıyım?

3 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Saatlik ücrette işçi çalıştığı saat üzerinden ücretini alır. Saatlik olduğu için haftalar kaysa da saat olarak hakettiği ücretin ödenmesi gerekir. Bu ödemede de fazla mesai olarak değil saatlik ücretinin brütünü artırarak ödemeniz gerekecektir. Sonucunda işçinin normal çalışmasıdır.

kadir cevaplandı 2 sene önce

Öncelikle teşekkürler, iş yerimizde net saat ücretle çalışıyoruz. yapmamız gereken ; net saat ücreti*çalışılan saat olmalı değil mi? Örneğin mart ayında bu saat 237 saat iken , Nisan ayında 217,5 saatlik bir ödeme yapacağız.

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Saatlik ücretle çalışan bir kişinin maktu ücretle çalışan kişiye göre farkı çalıştığı saat üzerinden ücret almasıdır. Bu durumda Şubat ayında saatlik çalışan işçi maktu ücretle çalışana göre daha az ücret olacaktır. Mart ve Nisan ayında da saatlik ücretle çalışan bir kişi belirttiğiniz saatler üzerinden ücretini alırken sgk günü yine 30 gün üzerinden bildirilecektir.