Eksik Gün Bildirimi Düzeltmesi nasıl yapılır

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikEksik Gün Bildirimi Düzeltmesi nasıl yapılır
Ahmet Hancer sordu 2 sene önce

Merhaba,
 
Özel bir şirkette çalışıyorum. Şirkete giriş çıkışlarımız elektronik ortamda kart basma ile takip ediliyor. Eğer herhangi bir gün kart hareketimiz yoksa web ortamında bir form doldurup sonrasında onaya gönderiyoruz. Onaya gönderdiğimizde, onay tamamlandı ise sistemde düzeltme yapılıyor. Eğer bu onay formunu doldurup düzeltmeyi sağlamazsak da sistemde kayıt olmadığı için Bordro da eksik çalışma olarak görünüp maaşımızdan kesiliyor.
 
Buna benzer bir durum başıma geldi. İl dışına çıkacağım için şirkete uğramadan direkt olarak arabayla yola çıktım. Bu da hemen ay sonunda 28 inde oldu. Sonrasında maaş hesaplamaları yapılmasından önce form doldurmayı atladım. Hatırladığım zaman ise hemen form doldurdum ancak geçmiş aya ait form onaya kapatılmıştı. Yani görevli olarak çalışmama rağmen maaşımdan kesinti yapılmış oldu. IK ya sorduğumda formun ayın 12 sine  kadar doldurulması gerektiği ancak geç kalındığı için yapacak bir şey olmadığı belirtildi.
 
Benim bildiğim her zaman düzeltme imkanı sağlanır ve hata varsa bildirim ile gerekirse düzeltilir.
 
Bu konuda yasa ve SGK uygulamaları nasıl bir yöntem uyguluyor? beni yönlendirebilir misiniz?
 
Teşekkürler.
Ahmet

3 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Merhaba,
Bordrolarda ilgili ayı takip eden ayın 23.gününe kadar güncelleme yapılabilmektedir. Bazı firmalar ise kendi sistemlerinde otomasyondan dolayı bu tarihi öne çekebiliyorlar. Ama bilmeniz gereken bu olay kasım ayına aitse aralığın 23. gününe kadar düzeltme imkanı vardır. Eksik gün bildiriminin de son verilme tarihi her ayın 23’üdür. Sizin işyeriniz bu tarihten önce kuruma beyanda bulunmuş olsa bile düzeltme yapılabilirdi. Firmalarda bu işlerle uğraşan insanların yapıcı olması gerekir. Ama görüyoruz ki sırf kendilerine extra iş yükü çıkmasın diye işçileri de mağdur ediyorlar. 

Ahmet Hançer cevaplandı 2 sene önce

Teşekkürler,
Peki eğer 23 ü de geçmiş ise bu durumda tekrar düzeltme imkanı var mıdır?
 

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

düzeltme imkanı her zaman vardır. Lakin bu düzeltmede firmanın ek bildirge ile düzeltme vermesi gerekir. Bu düzeltmede de asgari ücretin 1/5 oranında idari para cezası uygulanacaktır.