engelli işveren teşviği hk.

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikengelli işveren teşviği hk.
kadir sordu 2 sene önce

Merhaba,
Engelli bir çalışanımızın engelli raporu %40 olduğu için ssk işveren desteğinden yararlanıyorduk. Personel Şubat ayında vergi dairesine vergi indirimi almak için başvurmuş, vergi dairesi bize(işverene) raporuyla birlikte rapor oranının %33 olduğu için indirim alamayacağına dair yazı gönderdi. Personel 2016 yılında yeni rapor almış bu rapordaki oran da %33, buna istinaden vergi dairesi vergi indirimi vermemiş. Biz, vergi dairesinin bize gönderdiği yazıya istinaden engel oranının düştüğünü öğrendik. Vergi dairesinden gelen yazıya ve rapora istinaden de teşvikten yararlanmayı kestik. İşkurun sitesinde bu personelin engel derecesi hala %40 olarak gözükmektedir. İşveren olarak biz bu engel oranındaki değişikliğini İşkur’a bildirmek zorunda mıyız? Ssk , 2016/09 aydan sonraki yararlandığımız teşvik miktarını bizden talep eder mi?

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Merhaba, Dönem dönem bu gibi sorularınıza cevapları makalelerimde vermekteyim. Zira sizin konunuzla ilgili de http://www.tanerozdemir.com.tr/engelli-tesviginden-faydalanma-sureniz-gecmeden-kontrollerinizi-yapin.html
yazımda durumu gündeme getirmiştim. İş ve Sosyal Güvenlik işlemleri dikkat ve takip gerektirmektedir. Kimi engelli personel raporları sürelidir. Kimi engelli raporları da süresizdir. Uygulayıcılar maalesef engelli raporundaki bu ince noktaya dikkat etmiyor. Hal böyle olunca da maalesef süreç sıkıntıya uğruyor. Engelli personelinizin %40 ‘dan % 33 düşen raporunu İŞKUR müdürlüğüne iletmeniz gerekmektedir. Bu bildirim yapılmadan maalesef İŞKUR raporun takibini yapamıyor. Buradaki sorumluluğu da işverene yada vekillerine vermiştir. Engelli raporunun oranı düştüğü halde siz halen engelli personel teşviğinden haksız yere faydalandırmışsanız, haksız faydalanılan dönemlerin işveren primlerini de 14857 kanun maddesine iptal verip tekrar düzenlemek zorundasınız.
Sonuç olarak en kısa zamanda teşviği kesmenizi ve İŞKUR müdürlüğüne bildirim yapıp sistemde ilgili güncellemeyi yaptırıp engelli açığınız oluşuyorsa da engelli personel talep etmenizi öneririm.
 

kadir cevaplandı 2 sene önce

Taner Bey,
Bu personelin ilk %40 derecesindeki raporu sürekli bir rapordu. Sonrasında tekrar rapor alıyor bu rapor da oranı %33’e düşüyor ve süreli hale getiriliyor. Bu durumdan işveren olarak haberimiz yok. Personelin bu değişikliği işkur’a kendisinin bildirmesi gerekmiyor mu? Sonuçta biz işkur sayfasından aldığımız verilere göre işlem yapıyoruz.