engelli işveren teşviği hk.

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikengelli işveren teşviği hk.
Çiğdem Karaçorlu sordu 1 sene önce

Merhaba     
Çalışanımızın çocuğu 1.derece engelli
asgari ücret alıyor
eşi çalışmıyor 4 çocuğu var
1.497,38tl net maaşına artı 135tl mi ödeyeceğiz ?
Bordro hazırladığımda sakatlık indirimi yansımıyor
yüksek maaş girdiğimde yansıyor gelir vergisi matrahı arttığı için
bordroda Nasıl gösteririm?

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba,
Öncelikle bu süreçle ilgili uygulayacağınız aşamalar vardır. Bunları yaptınız mı? Bilmiyorum ama süreç aşağıdaki gibi olacaktır.
Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişilerin Müracaatlarında:

  • Çalıştığı iş yerinden alınacak çalıştığına dair işveren tarafından imzalanıp kaşelenmiş yazı örneği
  • Müracaat formu
  • Dilekçe
  • Bakmakla yükümlü kişinin T.C. Kimlik Numarası
  • Bakmakla yükümlü olduğuna dair belge
  • İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği sunulması gerekmektedir.

Vergi indiriminden faydalanmak isteyen engellilerin, çalışılan iş yerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler   Vergi Dairesi veya ilgili vergi dairelerine yapılabileceği gibi Mükellef Hizmetleri Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü Engelli Servisine müracaat edilmesi gerekmektedir.
Vergi indirimi işleminin sonuçlanması ortalama 3 ay sürmekte olup işlem sonuçlandığında yazı iş yerine posta ile gönderilmektedir.
Bu başvurunuz onaylanıp size yazı geldiği zaman Kullandığınız paket programda bu işçinin çocuğunun 1. derece engelli olduğunu tanımlamanız gerekmektedir. Bu kişi 1.777,50 tl brüt ücret çalışmakta ise bu kişinin normalde Gelir vergisi matrahının 1.510,88 olması gerekiyor. 1. derece engelli çocuğu olduğu için birinci derece engelliler için 2017 yılı için uygulanan 900 tl nin vergi matrahından düşmesi gerekmektedir. 1.510,88-900:610,88 tl gelir vergisi matrahı olacaktır. Bu matrah üzerinden de gelir vergisi hesaplanacaktır. İşte o zaman 135 tl lik indirim yansımış olacaktır. Paket programınız bu hesaplamayı yapmıyorsa programcınızla görüşmeniz gerekecektir. Gün içinde size daha yardımcı olmak adına konunuzla ilgili ilgili hesaplamayı gösteren bir makale yazacağım sitemden takip ediniz lütfen.