Engelli sayısı

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikEngelli sayısı
kadir sordu 1 sene önce

Merhaba,
2010 yılında %40 engelli derecesiyle işe aldığımız çalışanın engel oranı Şubat/2017 döneminde tarafımıza tebliğ edilen yeni raporla birlikte %33’e düştüğü anlaşıldıktan sonra engelli kadromuzdan çıkararak bildirim yapmaya başladık. Ancak internette aşağıda belirtilen yazıya rastladık. Buna göre bu personelin engelli statüsü devam etmektedir. Biz bu personeli çalıştırmamız gereken engelli sayısına dahil etmeli miyiz? Bu konuda sizden de bilgi alabilir miyiz?
 -Engelli işçi, çalışmaya başladığı anda en az %40 engel derecesine sahipken, aynı işyerinde çalışmaya devam ederken engel durumunda düzelme olduğunda engelli kadrosunda çalışmaya devam edecektir.

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba,
Engelli kişi %40 engel raporu olduğu sürede sizin engelli kadronuz dahilinde devam eder. Engel oranı %40’ın altına düşmesi halinde bahse konu yazı metni örneğinizin ne kapsamda yazıldığını anlamadım. Zira engel oranı düşmüş kişiyi hem engelli teşviğinden hem de engelli kontenjanında çalıştırmanızın mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu kişinin süreli rapor birmiş ve tekrar rapor almış. Demekki engel durumu değişmiş ve engel oranı tekrar belirlenmiş. Bu kapsamda İŞKUR müdürlüğü ile görüşüp buradan da sürecinizi yazarsanız sevinirim.