Görevimiz olmayan işler yapmak zorunda mıyız?

Soru & CevapCategory: DiğerGörevimiz olmayan işler yapmak zorunda mıyız?
ismail sordu 11 ay önce

İyi akşamlar,
Bir X kargo firmasında aktarma merkezinde kurye olarak çalışıyorum. İşten arta kalan zamanlarda bizlere farklı işler yaptırıyorlar. Bu işi yapacak engelli kadrosunda çalışan olduğu halde yapacaksınız (şefler) diyorlar. İş güvenliği uzmanı ve bizden sorumlu bölge müdürü de bu her yerde böyle yapacaksınız diyorlar.
Bordroda iş görevi olarak kurye belirtiliyor. Ayrıca bize iş yaparken verdikleri araçlar işimi daha zorlaştırıyor. Sağlık açısından da yeterli değil. Bu işleri yapmak zorunda mıyız?

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 11 ay önce

Merhaba,
Belirli süreli iş sözleşmesine yada belirsiz süreli iş sözleşmesine tabi olarak çalışan işçilerin iş sözleşmelerinde yada görev tanımlarında yapacakları işler belirtilmiş olması gerekir. Sözleşmelerde yada görev tanımlarında işverenin vereceği diğer görevleri de yapar denilmektedir. Eğer ki sağlık açısından sizi etkileyen bir durum söz konusuysa bunun öncelikle iş sağlığı iş güvenliği açısından öncelikle iş güvenliği uzmanı tarafından dikkate alınmalıdır. Eğer ki olumsuz durum uzmana belirtildiği halde dikkate alınmıyorsa bu uzmanı bakanlığa da şikayet yolunuz açıktır. Çünki bu uzmanlar bakanlık adına işleri yapmakla yükümlü olduğu için suiistimal edilmemesi gerekir.
Bazı işveren yada işveren vekilleri de işçilerin verilen görevleri yapmadığı için iş kanununun 25. maddesine göre işçileri çıkarmaktadırlar. bu süreçten sonrada işçi haklı olduğu için dava sürecini başlatıyor.Siz konunuzda sonuna kadar haklı olabilirsiniz lakin bu haklılık ancak kurumsal olarak niteleyebileceğimiz firmalarda hak hukuk aramada etkili oluyor.

ismail cevaplandı 11 ay önce

Böylesi önemli konuyu tüm çalışanlar hem işçi hem işveren tarafından alınması gereken aktarımları yaptınız. Aslında sonuna kadar haklı olma durumuna geldik. Durarak değil, bedenimizle ile birlikte ruhumuzda aynı anda terliyor.

İş yerimi artık kurumsal dünya çapında ortağı olan bir cazip kazanç yeri oldu. Bu süreci çalışarak bir akan dere (akarsu) iken denizlere ulaşmak istiyorduk ve ulaştık. Firma sahibi (denizlere ulaşmak istiyordu) bir toplantıda öyle söylemişti.

Hatta fazlası bile oldu artık biz denizlere ulaşmakla kalmadık kıyısız denizlere akıyor artık buna ne ad verilebilir? Okyanus mu Kevser havuzu mu? Bir firma için gelinecek en son nokta (an,yer) geldik ve böyle devam ediyoruz.

Biz işçiler için gelinecek en son noktadayız. Daha ne yapalım bundan ötesi yok. Kurumsal olduğumuz için hak hukuk aramada ne yazık ki artık kendime inandığım bir yol tutturdum. Bu şekil gittiği yere kadar gitme kanaatindeyim. İnandığım değerler açısından hak edip karşılığı alan insanım (Çalışan) ve sağlığım el verdiğimce devam edeceğim.

Taner Bey çok teşekkürler.