Habersiz işten çıkarılma

Soru & CevapCategory: DiğerHabersiz işten çıkarılma
Yüsra sordu 1 sene önce

Merhaba Taner bey, 
Tazminatsız ve habersiz işten çıkarılma durumu yaşarsak ;  tazminat almak için ( dava açmak açısından) çıkış verdikleri esnada herhangi bir evrak imzalamamalımıyız ya da imzalayacaksakda ne evrağı imzalamalıyız? Bu durumda kıdem dava açarsak ihbar dışında kıdem de alma şansımız varmıdır? (Terimsiz düz ifadeyle  yanıt daha iyi olur ) 
Teşekkürler. 
 

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Tazminatsız işten çıkarılmış olsanız bile işveren işçiye tebliğ aşamasını yapmak durumundadır. Yani siz imzalamamış olsanız bile size posta ile bildirim yapmak zorundadır. Çıkışta evrak imzalasınız da imzalamasınız da her zaman dava şartları ölçütünde dava açma hakkına sahipsiniz. Çıkış sebebinize göre kıdem-ihbar durumları söz konusu olur. Olayın detayını bilmediğim için kıdem mi olur? Yoksa ihbar mı bilmemem.

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

İşveren bahsettiğiniz durumla ilgili sizin çıkışınızı vermiş olsa bile, işe iade şartlarınız oluşuyorsa işe iade davası açabilirsiniz. Bu dava için işten çıktıktan sonra bir ay içinde başvurunuz şart!! Tazminatsız çıkış için İş Kanununun 25-II maddelerinden birine göre çıkarmış olmaları gerekir. Onun dışında diğer kodlarla çıkışta tazminatlı bir çıkış süreci olmalıdır. Yeni bir bilgi: Arabuluculuk yasası bugünlerde gündemde.. Taslak yasalaşırsa İşten çıkarılan işçi arabulucuya gidip işverenle uzlaşma için bir süreci takip etmek zorunda kalacak. Yani işten çıkarılan işçi hemen dava açamayacak. Öncelikle arabulucuya gidip bu arabulucunun işverenle uzlaşmasını sağlayacak. Orta yol bulunmazsa o zaman dava süreci işleyecek..