İşe iadeyi kazanip işçiyi geri başlatarak 4 aylık brüt ve igorta ne zaman ödenmeli

Soru & Cevapİşe iadeyi kazanip işçiyi geri başlatarak 4 aylık brüt ve igorta ne zaman ödenmeli
Savaş sordu 10 ay önce

Merhabalar,
işe iade davası 2.5 yıla yakın sürdü işe iadeyi kazanıp tekrardan işe başladım 4 aylık brüt maaşım ile sigortam ne zaman yatırılmalı? Bunun içiin ihtar çekmeli miyim?  Bilgilendirebilir misiniz? 

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 10 ay önce

İş mahkemelerince verilen kararlar uyarınca, göreve iadesine karar verilen sigortalı personelin kesinleşen mahkeme kararının tebliğinden itibaren 10 işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunması ve işverenin işçiyi işe başlatmaması halinde, sigortalı personelin işe başlamak için işverene yaptığı başvurusuna ilişkin tebligatın alındığı tarihin içinde bulunduğu ayı takip eden ayın 23’üne kadar ek aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi şartıyla, bu belgeler yasal süresi içinde verilmiş olduğu kabul edilecek ve SGK tarafından işverenlere idari para cezası uygulanmayacaktır.
Bu durumda, tahakkuk edecek primlerin de sigortalı personelin işe başlamak için işverene yaptığı başvurusuna ilişkin tebligatın alındığı tarihin içinde bulunduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi şartıyla, söz konusu primlerin yasal süresi içinde ödendiği kabul edilecektir. Siz hizmet dökümünüzde bu 4 aylık boşta geçen sürenin bildirgesini gördüğünüz an işverenle irtibata geçip neden ödenmediğini sorunuz. Bu aşamada avukatınızın işverenle irtibatta olması yerinde olacaktır.