issizlik-maasi

Soru & Cevapissizlik-maasi
Yusuf sordu 10 ay önce

Fiilen çalışmadığım ayların pirimi cok sonradan kazandığım davayla is yeri 4 ay gibi bi süre için pirim yatırmış.ama o aylarda ben  işsizlik maaşı aldığım için işkur bana tebligat göndererek almış olduğum parayı geri istiyor  ne yapmalıyım? 

3 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 10 ay önce

4 aylık boşta geçen süre ile prim ödemesi söz konusu olduğu için kurumun prim ödenen sürelerin işsizlik ödeneğini istemesi uygulama esası gereğidir.
 

Yusuf cevaplandı 10 ay önce

Ama ben davanın kazanılıp kazanılamayacağını nerden bilebilirdim ki kaldiki işkur bu parayı benden faizle istemesi ne kadar adil ? Burada art niyet yok hukuken ben işsizlik maaşını hak etmişim ki 2015 te verilmiş ve ben 8 ay boşta kaldım işsiz olarak,şimdi 2018 olmuş bana 2017 de kazinilan dava için,işkur un işsizlik maaşını istemesi tuhaf garip değil mi? Sonuçta kazandığım dava benim sosyal halklarımdı şirkete karşı,işkur ne alaka ? Tamam geriye dönük mahkeme kararıyla 4 aylık pirim yatmış ama ben filen çalışmadım ki ücret te almadım şirketten şimdi nasıl oluyor da borç çıkar biz okurdan iş beklerken. Ben sadece kıdem ve ihbar ücretleri ni aldım bi on bin tl ye kadar. Şimdi işkur a 8 bin tl borçluysam işsizlik maaşını aldım diye. Ne anlamı kaldı mahkemenin bu kadar uğraşın hepsi aradaki o 2 bin tl için miydi? Kafama yatmayan oturmayan taşlar var,bi anormallik var sanki 

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 10 ay önce

Yazdığınız ifadelere dikkat ediniz. Bana bu durumu sorgulayıcı bir şekilde ne alaka ifadeleri ile yaklaşım sergileyemezsiniz. Bir soru sormuşsunuz bende cevabını verdim. Anormallik varsa ne yapmanız gerekirse onu yapın! Kurumun uyguladığı yöntem doğrudur.