İşsizlik Maaşı İçin Çıkış Kodunun Düzeltilmesi

Soru & CevapCategory: Diğerİşsizlik Maaşı İçin Çıkış Kodunun Düzeltilmesi
Nil sordu 2 hafta önce

Merhaba,
Çalıştığım özel okuldan performans gerekçesi ile işten çıkarıldım. Yani iş kanununa göre “geçerli sebep”le çıkarıldım. Çıkış kodumun 4 seçilmesi gerekiyordu. Bana verilen fesih bildiriminde görevimin 3 ay sonra son bulacağı yazıyordu. Kıdem tazminatı ve yasal haklarımın da ödeneceği belirtilmişti. 1 aylık süre içinde işe iade davası açtım. İşten ayrılacağım gün geldiğinde çıkış kodumun 29 seçildiğini gördüm. İşyeri dava açtığım için açıkça beni zora sokmak istemişti. Bu şekilde işsizlik alamayacağımı biliyordum. İŞKUR’a müracaat ettim, onlar da aynı şeyi söylediler. Çıkış bildirimini gösterdim, “kıdem tazminatın ödenince onun belgesini getir” dediler. Nitekim kıdem tazminatım da ödendi. Dekontu götürdüm ancak gene işsizlik ödeneği bağlanmadı. Gelen cevap dilekçesinde “işverenle yazıştık, çıkışınız kapsam dışıymış, işe iade davanız varmış, dava bitince başvurun” yazıyordu. Yerel mahkemede dava sonuçlandı. İşe iade talebim reddedildi. Tekrar müracaat ettik. Bu sefer de “kararı temyiz etmişsiniz, üst mahkeme sonucu gelince başvurun” deniyordu. Bu arada İŞKUR’un ilgili bölüm müdürü ile yaptığım görüşmede enteresan bir şey yaşandı. Kendisine “bakın size gönderdiğim evrakta hem fesih bildirimi var (çıkış sebebi açıkça yazıyor) hem de kıdem tazminatı ödeme dekontu var” dediğimde, cevaben “peki niye ihbar tazminatı ödemedi işveren?” diye bir soru sordu. Yani durumu şüpheli yorumladı. Kendisine ihbar önelinin ne anlama geldiğini anlattım ancak temyiz sonucunu bekleyin dedi.
 
Temyiz sonucuna göre de kesin kararla işe iadem kabul edilmedi. Yani mahkeme “işveren senin performansını düşük bulmuş ve bu geçerli bir sebep” dedi. Ancak çıkış kodum halen sistemde 29. 
İŞKUR’a son mahkeme kararıyla yeniden müracaat ettik şimdi cevap bekliyoruz. Ancak İŞKUR yine “işverene sorduk, kapsa dışı” derse ya da iş hukukundan bihaber bir memur “mahkemeyi kaybetmişsin işte ne işsizlik maaşı” derse ne yapmam gerekiyor? Bu kodun değiştirilmesi için yeniden bir dava mı açmam gerekecek? Ya da kıdem ödeme dekontu, fesih bildirimi ve mahkeme kararıyle SGK’ya mı başvurmalıyım? 
Şimdiden teşekkürler.

Cevabınız

14 + 19 =