İşşizlik maaşı ve kıdem tazminatı

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikİşşizlik maaşı ve kıdem tazminatı
Erdoğan kocabaş sordu 10 ay önce

Merhaba iyi günler. Babam 1994 yılından beri devlet hastanesinde taşeron işçi olarak çalışmaktadır. Taşerona kadro gelince babamın müracaatı Kbul edildi ve akabinde yapılan sınavlarda başarılı oldu. Fakat güvenlik soruşturmasında çocukları devlet memurluğundan ihraç olduğu için güvenlik soruşturması olumsuz geldi ve işten çıkarıldı. Babam 50 yasında ve dokuz bin kusur primi var emeklilikte yaşa takıldığı için 1.5 senesi var. İşten çıkarıldıktan sonra işşizlik maaşına müracaat ettik fakat 36 koduyla çıkış olduğu için işşizlik maaşında verilmedi. Sorum şu 1. Bu anlattığım durumda ne yapılabilir?
2. Babam Kıdem Tazminatı almak icin hangi yolları izlemeli? KIdem tazminati için SGK yada işverene dilekçe yeterli mi yoksa mahkeme yoluyla mi alabilir?
3. İşşizlik maaşı almak için hangi yollar izlenmeli? Şimdiden teşekkürler..

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 10 ay önce

İşsizlik maaşını çıkış kodundan dolayı alamayacaktır. SGK ya dilekçe vererek tazminatınızı alacak bir işlem olamayacaktır. Dava açmadan önce bir avukata danışıp arabulucu vasıtasıyla tazminat olayını çözmeye çalışın. İlgili işveren ödemeyeceğini belirtirse o zaman davasal sürece girmiş olursunuz.