isten-ayrilmak-istiyorum-kidem-tazminati-alabilir-miyim

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikisten-ayrilmak-istiyorum-kidem-tazminati-alabilir-miyim
İsa Taşkeser sordu 1 sene önce

Merhaba ben 2004 yılından buyana aynı işyerinde çalışmaktayım sigorta girişim 2001 Mart 2009 yılında girdi çıktı yapıldı geçen yılların tazminatı ni aldım şimdi işten ayrılmak istiyorum 2009 dan buyana ki tazminatı mi alabilmem için ne yapmalıyım mesela isyerim İst Ümraniye de beni İzmit’te bağlı bir işyerine firma görevlisi olarak gönderiyorlar il sınırları dışında olduğu için bunu gerekçe göstererek tazminat alma hakkım varmı teşekkürler

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Öncelikle iş sözleşmenize göz atmakta fayda var. Yani işverenin başka şubelerinde çalışmanız ile ilgili bir madde var mı?
İşyerinin nakledilmesi veya taşınması da sözleşmenin esaslı unsurlarından birisidir. Bu taşınma aynı belediye sınırları içinde olmuşsa işçi yeni işyerine gitmek zorundadır. Taşınma büyükşehirlerde büyükşehir belediye sınırlarını, normal yerlerde belediye sınırları aşmış ise işçi yeni adrese gitmek zorunda değildir ve gitmezse işveren kendisine kıdem tazminatını nakden ve defaten ödemek zorundadır.
Sözleşmenizde işçi işverenin türkiye genelindeki tüm işyerlerinde çalışmayı taahhüt eder şeklinde bir içerik varsa çalıştığınız işyeri ve adresiniz farklı yerde olsa bile işverenden bu durum için tazminat isteyemezsiniz.
Yine hizmet akdinde,İşçi, işverenin Türkiye içindeki kurduğu, kuracağı bütün işyerlerine gitmeyi kabul eder” gibi bir ibare varsa yine yeni adrese gitmek zorundasınız, gitmezseniz kıdem tazminatı alamazsınız.