işten çıkış nedeni hk.

Soru & CevapCategory: Diğerişten çıkış nedeni hk.
kadir sordu 2 sene önce

Merhaba,
Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı bir iş yeriyiz. Bir çalışanımız toplu iş sözleşmesinde işten çıkarma cezası olan bir kurala aykırılıktan dolayı disiplin kuruluna sevk edildi ve disiplin kurulunda oy birliğiyle işten çıkarılmasına karar verildi. Ancak çalışanını mağdur olmasını da engellemek adına kıdem tazminatını ödedik. İşten çıkış kodunu da 26-Disiplin kurulu kararıyla fesih yaptık. 04-İşveren tarafından fesih yapmamamızın nedeni de olası bir işe iade davasında davayı kaybetmemeye bir önlem olur diye düşündük. Bu işlemi sizce doğru mu yaptık ? tazminat verdiğimizde ve vermediğimizde ki durumlarda nasıl bir yol izlemeliyiz?

5 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Merhaba,
Eğerki işçinizin işten çıkmasına vesile olan konu işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan bir durumsa 29 kodu ile çıkış yapmanız gerekirdi.İşe iade olması 26 koduyla yapsanızda 29 koduyla yapsanız da yada işçiye tazminatlarını verseniz de ilerleyen zamanlarda yine söz konusu olabilir. Disiplin kurulu kararında sonuçta işten çıkardığınız bir sebep var ve sizin bu durumu disiplin kurulu kararı bile olsa orda da yazdığınızı düşünüyorum. Olması gereken  işçinin ahlak iyiniyet kurallarına uymayan bir sebepse İş kanununun 25. maddesinin II. fıkarısındaki ilgili maddeler olmalıydı. Tazminat verilecek durumlar bellidir. Bu durumlar dışında tazminat ödemesi yapmanız halinde bu tazminat olarak değil ücret olarak nitelendirilir ve tazminatta kesilen damga vergisinden ziyade tüm sgk ve vergilerin kesilerek işçiye ödeme yapmanız gerekirdi. 

kadir cevaplandı 2 sene önce

peki işten çıkış kodları arasında yer 26-Disiplin kurulu kararıyla fesih hangi durumlarda kullanılır?

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

4857 sayılı İş Kanunu’nun 26. maddesinde “24 ve 25’nci maddelerde gösterilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi mevcuttur. Lakin 24. ve 25. maddelerden fesihlerde çıkış kodları 26 olarak değil, işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymamasından fesih ise 29 kodu kullanılmalıdır. Her türlü olumsuzluğu disiplin kuruluna sokabilirsiniz.karara göre ceza,ihtar vb.. durumlar da uygulanabilir) Lakin eğer ki bu fesih tazminat hak edilmeyecek bir fesih içeriği içeriyorsa çıkışı kodlarını incelemenizi tavsiye ederim. Durumunuzu net açıklamadığınız için en fazla bu kadar yorum yapabiliyorum.

kadir cevaplandı 2 sene önce

toplu iş sözleşmesinde örneğin ;”İşyerine dışarıdan bir kimseyi çağırıp müsaadesiz gezdirmek” işten çıkarmak olarak belirlenmiştir. bu maddeye istinaden 4857 iş kanununa göre 25/2. maddeden çıkarmak doğru olur mu? Yani işten çıkış kodunu 29 yapmak?

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

iş kanununun 25. maddesinin II. fıkrasını detaylı olarak okuyunuz. Size uyduğunu düşündüğünüz madde olduğunu düşünüyorsanız yapabilirsiniz.