İşten Çıkışlar Hakkında

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikİşten Çıkışlar Hakkında
YUNUS KAZANKAYA sordu 1 sene önce

Merhaba Taner Bey
 
Şu anda çalıştığım iş yerinden yaklaşık olarak 4 aydır maaşımı alamıyorum. Bildiğim kadarıyla derhal fesih hakkım bulunmakta ve bütün haklarımı dava açarak talep edebilmekteyim. Fakat işveren derhal fesih ile işten çıkmak istediğimizde ve bunu yazılı olarak bildirdiğimiz halde çıkışımızı istifa olarak göstermektedir. Buda işsizlik maaşı almamızı engellemektedir. SGK 25 kodu ile çıkışımızı yapmamaktadır. Bunun hukuki boyutu nedir. İşveren çıkışımızı bu kod ile yapmak zorunda değil midir. Arkadaşlarım çıktı fakat ben işsizlik maaşı alamadığım için halen çıkışımı istemedim. Nasıl bir yol izlemem gerekmektedir. İşveren çıkışımızı istifa olarak gösterir ise bunun yanlış olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz ve işsizlik maaşı alabiliriz. Kurumsal bir firmada çalışıyorum.

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba,
Maşlarınızı takip eden ayın 20 sine kadar mücbir bir sebep olmadıkça alamama gibi bir durumda iş kanununun 24. maddesine dayanarak haklı fesih yapma hakkınız var. Bu bildirimi avukat kanalıyla yapmanızı öneririm. Zira daha çok dikkat çekecektir. Kendiniz yapacak olsanız bile sonrasında eğer istifa olarak çıkış kodunuzu yaparlarsa size yine mahkeme yolu gözükecektir. Bu süreçte avukat ile yaparsanız sonraki sürecinizde onun takibinde olacaktır. Siz tarafınızca haklısınız. Lakin gönderdiğiniz feshi sebebine göre işveren işçi tarafından haklı fesih yaparsa bunu kabul etmiş olacağı için istifa olarak yapıyorlar. Siz konunuzda sonuna kadar haklısınız, lakin dediğim gibi sürencemede kalacak bir durum ve avukat desteği almanız faydanıza olacaktır.
Çıkış sebebinin yanlış olduğu işkur tarafından düzeltilebilir ama bunu işverenin yapmayacağını düşünüyorum. Siz burada işçi tarafından haklı fesihe dayan durumu davasal süreçle tazminat davası açarak alabilirsiniz.