İstifa

Emre A. sordu 7 ay önce

Ben 2 gün önce 4 aydır çalıştığım işimden istifa ettim, ihbar süremin sonunda da ayrılmayı planlıyorum. Ancak muhasebe birimi bana “sözleşmende madde var yerine adam bulunmazsa ihbar süren dolsa bile işten çıkamazsın” dedi. Ancak bana sözleşmenin bir nüshasını vermediler hatta sözleşmeyi aceleye getirip imzalattılar. İhbar sürem bitince işe gitmemem durumunda bir sakınca var mı?

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 7 ay önce

İşe girerken iş sözleşmelerinin dikkatli okunarak imza altına alınması önemlidir. Sonrasında bana aceleyle getirdiler, okuma imkanım olmadı gibi söylemler hukuksal açıdan doğru olmayacaktır. Burada ortada bir sözleşme var ve bu sözleşmeyi imzalayan bir kişi var. Gelelim sorunuza; İş Kanununun 17. maddesinde ihbar süreleri her iki taraf içinde bağlayıcıdır. İşyerine istifa dilekçenizi verip 14 gün içinde ayrılacağınızı belirtmeniz kanunen sizin uygulamanız gereken bir süreçti. Sizde bunu bu şekilde işverene yazılı bir şekilde vermişseniz yerine adam bulup bulmadıkları sizi bağlamaz. Eğer ki verdiğiniz dilekçenin işleme alınıp alınmadığı tereddütü yaşarsanız, İstifanızı noter kanalıyla bildiriniz ve ihbar sürenizin bitiminde işten ayrılacağınızı belirtiniz. Yerinize adam bulmadan sizi çıkarmamaları kişilik haklarınıza aykırı bir durumdur. Yine aynı şekilde bu 14 günlük yani 2 haftalık ihbar sürenizde günlük 2 saat iş arama izninizin olduğunu hatırlatmak isterim.