kidem-tazminati

Soru & Cevapkidem-tazminati
Fatih sordu 1 sene önce

Merhaba Taner Bey, Kıdem tazminatı ile ilgili bir sorum olacaktı. Çalışanlarımızdan bir kişi görev sefer emrinin olduğunu ve 25 günlük bir süre ile askere alınacağını belirtti ve kıdem tazminatını istedi nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakkında yardım edebilir misiniz ? iyi çalışmalar.   

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Sorunuzu İş Kanunu açısından değerlendirmekte fayda var. Zira kanunda Askerlik ayrımı sefer görev emrinde farklı olur şeklinde bir ifade bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu durumu normal askerlik durumu haricinde de değerlendirmek çok doğru olmayacaktır.
Yukarıda belirttiğim gibi İş kanunu hükümlerini dikkate aldığımızda seferberlik süresinin çalışma süresinden sayılacağı ve süre sonunda 90 günle sınırlı olmak üzere işçinin işe iadesinin gerekeceği açıktır. Buradan yola çıkarak da seferberliğin nevisi itibariyle tam süreli-kısmi süreli-sefer görev emri gibi muvazzaf askerlik hizmetinden farklı olarak değerlendirilmeyeceği anlaşılıyor. Kanunda da bu durumla ilgili kesin ve net bir uygulama-ifade geçmediği için kıdem tazminatının ödenmesinin doğru olacağını düşünüyorum.