ohalde isten cikartilma

Soru & Cevapohalde isten cikartilma
hasret sordu 2 sene önce

6.5 yıldır belirsiz süreli olarak çalıştığım işimden Ohal kapsamında bir ay önce iş sözleşmem tek taraflı feshedilerek çıkarıldım  tazminat almadım mahkeme kararıyla dönebilirsiniz denildi ssk çıkış kodunu 36 olarak yazmışlar ancak kamu işçisi değilim işkur maaşı alamadım iş mahkemesine işe iade davası açtım dönme ihtimalim varmı? 

3 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Gerekli şartlar oluşmuş ise tabiki işe iade söz konusu olabilir. lakin bu sürecinde ancak ohal çıktıktan sonra gerçekleşebileceğini söyleyebilirim.

hasret cevaplandı 2 sene önce

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim fakat anlayamadığım benim çalıştığım işyeri özel hukuk tüzel kişiliği olarak geçmektedir. Bu yüzden kamu çalışanı değilsek hangi khk ile çıkarılmış olduğumu anlayamadım. Ssk çıkışı 360olarak kollanması tek başına yeterli mi.? 
Bunun dışında iş mahkemesi redderse yargıtay oda olmazsa anayasa mahkemesi seçeneği var fakat iç hukuk tükendikten sonra ohal kalkarsa tekrar iş mahkemesine dava açma hakkım varmı?  
Teşekkürler.

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Özel sektörde olmanız 36 yani ohal (khk) ile çıkış yapmalarına engel değildir. Çıkış kodunuzu 170 nolu telefondan da öğrenme imkanınız var. Dava süreci ile ilgili bir avukattan detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.