ölüm aylığı kesinti ve devir…

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenlikölüm aylığı kesinti ve devir…
Ziyaretçi sordu 4 sene önce

Taner bey, merhabalar
Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim babam üzerinden sgk dan ölüm aylığı alıyorum ve onun sağlık sigortasından faydalanıyorum. sigortalı bir işe girecek olursam eğer her hangi bir bildirim de bulunmadığım takdir de maaşım tamamen kesilir mi yoksa anneme devir olur mu? devir işlemini işe girmeden önce bizim bildirmemiz gereklimidir? 

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 4 sene önce

Erkek çocuklara bağlanan aylıklar;
5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri [2] hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başladıkları,Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlandığı, 18 yaşını, orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurdukları, tarihi izleyen ödeme dönemi başından kesilmektedir. Orta öğrenimde 20 veya yüksek öğrenimde ise 25 yaşına gelmeden önce mezun olma, kendi isteği ile ayrılma, atılma gibi nedenlerle okulla ilişiği kesilenlerin aylıkları da ilişiğin kesildiği tarihten sonraki ödeme dönemi başından geçerli olmak üzere kesilmektedir. Bu şekilde aylığı kesilenlerden yeniden öğrenime başlayanlara, belirtilen yaş sınırları içinde kalmak ve talepte bulunmaları koşuluyla yeniden aylık bağlanmaktadır. Erkek çocukların evlenmeleri halinde aylıkları kesilmemektedir.
Sigortalı işe girmenizden dolayı kuruma başvurarak durumu bildirmeniz gerekmektedir. Annenizde başvuru yapıp sizin payınızı kurumdan talep edebilecektir.

Cevabınız

14 + 13 =