Otomatik katılım bes 45 yaş sorunu

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikOtomatik katılım bes 45 yaş sorunu
Umut sordu 1 sene önce

Merhaba,
Çalışan sayımız gereği 01.04.2017 tarihi itibariyle bes’e dahil olduk. Bir emeklilik şirketiyle anlaştık. Burada ki kafamıza takılan ve farklı uygulamaların olduğunu gördüğüm bir konu var; 45 yaş hesabını yaparken 01/012017 tarihini mi yoksa sisteme dahil olduğumuz 01/04/2017 tarihini mi baz almalıyız. Bu iki tarih arasındaki aylarda doğmuş çalışanlarımızı dahil edecek miyiz etmeyecek miyiz? Bu konu hakkında sizin bildiğiniz, kesin böyle olmalı dediğiniz bir durum var mı?
Teşekkürler,

6 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba, İşçi sayınız doğrultusunda 01.04.2017 tarihi itibariyle kapsama girmişseniz 01.04.2017 tarihi itibariyle 45 yaşını doldurmamış kişileri BES sistemine dahil edilmelidir. Yani 01.04.1972 tarihi ve sonrası doğumlu kişiler BES sistemine dahil edilecektir. Bu kişilerden sonrasında ilerleyen aylarda 45 yaş üstü olmuş olsa bile bu kişiler sistemde kalacaklardır.

umut cevaplandı 1 sene önce

çalıştığımız emeklilik şirketi 01/01/2017 tarihi baz almakta direniyor. işveren olarak bu durumda ne yapmalıyız. 

umut cevaplandı 1 sene önce

Şöyle de bir kanun maddesi var; 
MADDE 2- 4632 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2- Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kırk beş yaşını doldurmamış olan çalışanlar, ek 2 nci madde hükümleri çerçevesinde otomatik olarak emeklilik planına dâhil edilir.”
MADDE 3- Bu Kanun 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Ziyaretçi cevaplandı 1 sene önce

Bu maddeden nasıl oluyor da kesin bir hüküm veriliyor anlamış değilim. O zaman net olmayan bir durum var ise hazine müsteşarlığına görüş soracaksınız. Zira çalıştığınız emeklilik şirketi böyle diyor ama bizlerin de çalıştığı emeklilik şirketleri var. Bu emeklilik şirketlerinin her birinin farklı görüş vermesine sebep olmamalı. Eğer ki 01.01.2017 tarihinde başlamış olsaydınız dediğiniz olurdu. Benim görüşüm çalıştığımız BES şirketi ile aynı yöndedir.01.04.2017 tarihinde 45 yaş altı olanları sisteme dahil edeceğim. 

umut cevaplandı 1 sene önce

Bende ikilem içinde kalmıştım ancak emeklilik şirketi gerekli yerlerden teyit alındı , tüm sorumluluk bizlere ait diyerek bizleri rahatlattı. Sonra biz araştırma yapınca yukarıda ekleme yaptığım kanun maddesi olduğunu gördüm. Eğer aksi bir şey açıklanmış olsaydı bu zamana kadar çıkardı. Ben kanun maddelerini okuyarak ikna oldum , çünkü kanun maddesine kesin hüküm demeyeceğiz de neye diyeceğiz. siz yanlış yapmışsınız diyen olursa da senin çıkardığın kanun bu şekilde diye cevap verebiliriz. Bu maddeye rağmen ben Nisan ayına bakarım demek yorum yapmak olacaktır.