Postalar halinde çalışmada rapor sonrası işe başlama?

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikPostalar halinde çalışmada rapor sonrası işe başlama?
emir sordu 1 sene önce

Taner Bey merhaba,
Merak ettiğim bir husus nedeniyle yaptığım araştırmalar esnasında sitenize ulaştım. Aldığım farklı yanıtlar kafamı karıştırmakta. Mevzuatlarda da kesin bir açıklaması yok. Eğer vaktiniz olursa sorum şu şekilde:
Postalar halinde çalışılan bir iş yerinde rapor alan bir personelin raporda belirtilen işe başlama tarihinde başlatılmasında herhangi bir sakınca var mıdır?
Örnek vermek gerekirse; 4 gün çalışma 2 gün Hafta tatili verilen bir çalışma sisteminde, personel vardiyasının 3. ve 4. günlerinde rapor almışsa ve işe başlama tarihi normalde 1. hafta tatili gününe denk gelmektedir. Personelin bu tarihte işe başlatılması herhangi bir sakınca yaratır mı?
Saygılarımla, iyi çalışmalar…
(Çalışma sistemimiz, haftanın 7 günü çalışan bir fabrikada, postalar halinde çalışılan ve hafta tatilinden sonra diğer postaya geçerek bu şekilde dönüşümlü olarak yürütülen bir sistemdir ve haftalık çalışma süresi olan 45 saat aşılmamaktadır.) 

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba,
Eğer ki rapor almasaydı cumartesi ve pazar tatil yapacaktı. Raporlu olduğu için ve rapor bitiş tarihi hafta tatilinin ilk gününe denk geldiği için bu tarihte çalışma yapılıp yapılmayacağını soruyorsunuz. İşçinin hafta tatiline hak kazanması için sizin sisteminizde haftada 4 gün çalışması gerekiyor. Bu durum işçinin istirahatinden kaynaklı bir durum olduğu için ve çalışmışlığı olmadığı için hafta sonu çalışması yapılabilir. Tabi bunun yanında işçinin iş sözleşmesinin detaylı da incelenmesi gerekir. 

emir cevaplandı 1 sene önce

Teşekkür ederim.